Suosio kasvaa – Syöt­teen Ry­ti­vaa­ran pai­men­vii­koil­le melkein 700 hakijaa

Rytivaaran vinttikaivo on kaiken varalta varustettu käyttöohjeella. Sitä tarvitaan kun paimenet nostavat vettä lampaille ja omaan käyttöönsä.
Rytivaaran vinttikaivo on kaiken varalta varustettu käyttöohjeella. Sitä tarvitaan kun paimenet nostavat vettä lampaille ja omaan käyttöönsä.
Kuva: Toivo Kiminki

Metsähallituksen paimenviikkojen suosio kasvaa. Eri kohteisiin haettiin tänä vuonna yhteensä 11 609, viime vuonna 8483 kertaa. Keskitetyssä haussa oli jaossa yhteensä 174 paimenviikkoa 14 eri kohteessa.

Paimenviikot arvotaan kiinnostuneiden kesken ja hakijoille ilmoitetaan tuloksista helmikuun aikana.

Lapin ja Kolin paimenkohteet kiinnostivat hakijoita eniten: Utsjoen Välimaan saamelaistila (1052 hakijaa), Lemmenjoen kansallispuiston Kaapin Jounin tila (1018 hakijaa), Kolin kansallispuiston Lakkalan tila (1090 hakijaa) ja Kolin kansallispuiston Seppälän tila (1028 hakijaa).

Syötteen kansallispuiston Rytivaaran kruununmetsätorppa kiinnosti 696 hakijaa.

Paimenviikkojen tärkein tarkoitus on arvokkaiden perinnebiotooppien hoito ja monimuotoisuuden ylläpito, sillä lampaat ja lehmät ovat parhaita suojelualueiden perinnemaisemien hoitajia. Laiduntajat pitävät perinnemaisemat avoimina ja turvaavat niillä esiintyvien lajien elinympäristöjä.

Paimenviikkojen konseptissa paimen vuokraa tilan viikoksi itselleen. Bonuksena tulevat eläimet, joista vastuu säilyy Metsähallituksen Luontopalveluilla.

Jokainen paimen ohjeistetaan viikon alussa eläinten hyvinvoinnin seuraamiseen ja paimenella on mahdollisuus pyytää apua paimentehtävässään yhteyshenkilöltä. Viikoista saadut tulot käytetään kyseisen kohteen ja sitä ympäröivän luonnonsuojelualueen hoitoon.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä