Ihan ensimmäisiä toimia puoli vuosisataa sitten perustetun Ruuhensuon asutusalueen miehillä oli oman metsästysseuran perustaminen.
Eikä toimintaan ole katkoja tullut, vaikka alueen väki on huvennut ja ikääntynyt. Viime vuosien aikana on perinteisen metsästyksen oheen tullut talkoilu rakennustöissä.
Ruhojen nylkytilat on toki ollut jo pitkään, toteaa rakennustöiden vetäjän vasaraa heiluttava Rauno Rytinki.
– Parhaassa tapauksessa seuraavan jahtikauden aikana kaadettavat hirvet päästään käsittelemään seuran omalle tontille kohoamassa olevissa ajanmukaisissa tiloissa.
Harmillista viivykkiä hommaan toi aikainen talvi, mies pohtii.
Tavoite oli saada hirvihallin lattiavalut tehtyä, mutta se ei onnistunut.
– Talvellahan meillä olisi ollut joutilainta aikaa kapistella sisätöitä.
Oman tontin metsästysseura osti vuonna 2010.
Asutusaluetta perustettaessa oli varattu nykyisen Nuukavaarantien risteyksen kohdalta viitisen hehtaaria maata kansakoulun rakentamista varten.
Sitä ei tarvittu ja kaupunki pani Virkistys-nimisen tontin myyntiin. Pienenä reunaehtona taisi olla, että yhteiseen käyttöön se tulisi, Rytinki muistelee.
Viitisen vuotta on seuran hirvipeijaiset pidetty Virkistyksessä, tontille kun saatiin Jorma Terentjeffiltä Iso-Syötteen entinen suksivuokraamo.
Sitä on kunnosteltu, eikä rakennus vieläkään valmis ole, pohtivat vuosien mittaan talkoissa huhkineet Juhani Falck, Pekka Jurmu ja Raimo Pokka.
Tilat ovat kuitenkin riittäneet 40–70 vieraan peijaisten pitoon. Pitkään ne järjestettiin Pisteen, muutaman vuonna Haapalan nyt jo entisillä kouluilla.
Alueen asukkaiden käytössä on Virkistyksen hirsikota, talkoilla lahjoitetuista puista tehty sekin.
Miehet arvioivat aikoinaan kaupungin kanssa tehtyä kauppaa hyväksi seurankin kannalta – rakennuspuuta on saatu ja tontti on edelleen komean metsäinen.
Tekeillä olevaan rakennukseen on myös saatu puuta ja muuta tarviketta lahjoituksina. Kun oma vesiosuuskunta antoi vesiliittymän, on kokonaisuus enää sähköä vailla.
– Sitä tuskin Carunalta lahjaksi saadaan, mutta näihin asti sähköntekoon riittänyt aggregaatti jää jatkossa meiltä virattomaksi.
Rahat on hankittu lihanmyynnillä ja arpajaisilla.
Avustusten haku on koettu kovin työlääksi, Rytinki kertoo.
Vuosikymmenten mittaan on seuran jäsenistö muuttunut tuntuvasti. Rauno Rytinki ja Raimo Pokka laskeskelevat noin 70 jäsenestä enää noin viidesosan asuvan Ruuhensuolla.
Hirvikannan kurissa pitämisen lisäksi on porukkaa kuitenkin ihan kohtuullisesti muuhunkin seuran toimintaan osallistunut, he kertovat.
Sunnuntaina pidettyihin peijaisiin mennessä oli hyvä osa seitsemän aikuisen ja kuuden vasan luvista saatu käytettyä.
Aikuiset hirvet on saatu helposti, vasat vain ovat vähissä. Raimo Pokka arvioi seudun karhukannan runsastumisen syyksi moiseen.