Pu­das­jär­ven Ur­hei­li­joi­den pu­heen­joh­ta­ja vaihtuu – Paavo Ervasti seuraa Seppo Sam­mel­vuo­ta

Ensi vuoden puheenjohtaja Paavo Ervasti, väistyvä puheenjohtaja Seppo Sammelvuo ja toiminnanjohtaja Marko Koivula. Vuoden 2016 palkitut urheilijat ja urheiluseuratoimijat yhteiskuvassa. Valmennustukea saaneet urheilijat. Paavo Ervasti ja Seppo Sammelvuo.
Ensi vuoden puheenjohtaja Paavo Ervasti, väistyvä puheenjohtaja Seppo Sammelvuo ja toiminnanjohtaja Marko Koivula.
Ensi vuoden puheenjohtaja Paavo Ervasti, väistyvä puheenjohtaja Seppo Sammelvuo ja toiminnanjohtaja Marko Koivula.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pudasjärven Urheilijoiden ensi vuoden puheenjohtajaksi on valittu Paavali, Paavona tunnettu, Ervasti.

Ervasti seuraa puheenjohtajan tehtävässä yhteensä 19 vuoden ajan ollutta Seppo Sammelvuota tämän jäädessä hoitamaan kunniapuheenjohtajan tehtävää.

Jäsenistön välisen keskustelun jälkeen Ervasti valittiin tehtävään viime sunnuntaina pidetyssä PuU:n syyskokouksessa Puikkarissa.

Ervasti on toiminut urheilijoiden mäkijaoston puheenjohtajana vuodesta 2005 ja johtokunnan jäsenenä useammassa vaiheessa, nykyinen johtokunnan jäsenyys alkoi 2000-luvun alkupuolella.

Tulevan puheenjohtajan mukaan seuran tilanne on Sammelvuon työn jälkeen todella hyvällä mallilla. Varsinainen urheilutoimintakin eri jaostoissa sujuu hyvin, kun talousasiat ja kiinteistöt ovat kunnossa.

Tarvetta isompiin muutoksiin ei ole.

– Seuran toiminta ja käytännöt ovat muovautuneet hyviksi. Entisillä kuvioilla jatketaan, Ervasti linjaa.

Toiminnanjohtaja Marko Koivula huolehtii, että seuran arki rullaa.

– Hän on oppinut tehtävänsä hyvin ja voin tukeutua häneen ja johtokuntaan.

Toimintasuunnitelmassa listattuja ensi vuoden avainalueita seurassa ovat tiedonkulku ja uudet nettisivut; Jyrkkäkosken kesätoiminta; valmentajien ja ohjaajien koulutus; yhteiset ohjaus- ja harrastustapahtumat sekä Suomi 100 vuotta -tapahtumat.

Pudasjärven Ervastista kotoisin oleva 66-vuotias Paavo Ervasti on ollut aktiivisesti mukana PuU:n toiminnassa 1980-luvun loppupuolelta lähtien. Urheilijoiden joukkoon hän tuli alkujaan lastensa urheiluharrastusten myötä.

Vanhin tytär harrasti yleisurheilua ja kisasi pikamatkoissa SM-tasolla. Poika puolestaan aloitti mäkihypyn 1980-90-lukujen vaihteessa.

Mäkihyppy onkin ollut se laji, joka on eniten kiinnostanut sekä työllistänyt Ervastia. Hän toimii edelleen muun muassa lajin arvostelutuomarina SM-tason kisoissa. Viimeksi hän oli marraskuussa Ounasvaaralla tuomaroimassa ja seuraavat kisat ovat Vuokatissa tammikuussa.

– Kun sitä on aikanaan tekniikkaan ja sääntöihin perehtynyt, niin arvosteluhommassa pysyy ajan tasalla lajista.

Kolmisen vuotta eläkkeellä poliisilaitoksen päivystäjän tehtävistä ollut Ervasti asuu Kurenalla, mutta viettää paljon aikaansa Ervastissa vapaa-ajan asunnollaan.

Mieluisinta liikuntaa hänelle itselleen on hiihtäminen.

– Tälle talvelle en tosin vielä ole ehtinyt ladulle.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä