Pu­das­jär­ve­läi­sen ve­ro­tet­ta­va tulo oli kes­ki­mää­rin 18 000 euroa – tutut nimet tu­lo­ti­las­ton kär­jes­sä

Monenkokoisista pudasjärveläisten tuloista maksettiin viime vuonna monen kokoisia tuloveroja.
Monenkokoisista pudasjärveläisten tuloista maksettiin viime vuonna monen kokoisia tuloveroja.
Kuva: Toivo Kiminki

Pudasjärveläinen tulonsaaja maksoi viime vuonna veroa keskimäärin 18 000 euron vuosituloista. Parhaiten tienasivat palkansaajat, mediaanitulo oli heillä 31 000 euroa.

Samainen keskimmäisen tulonsaajan verotettava ansio oli pudasjärveläisellä yrittäjällä 29 000, eläkeläisellä 12 000 ja työttömällä 11 000 euroa.

Keskimäärin suomalaisen verotettava ansiotulo oli viime vuonna 34 720 euroa. Lukuja on Verohallinnon tiedoista selvitellyt ja ne julkaissut Helsingin Sanomat.

Parhaisiin tuloihin yltäneen kymmenesosan ryhmissä yrittäjien keskimääräinen tulo oli 54 000, palkansaajien 48 000, eläkeläisten 27 000 ja työttömien 21 000 euroa.

Verotettavien vuositulojen toisessa ääripäässä, vähiten ansainneiden kymmenesosassa heikoimmalle jäivät työttömät 5000 eurolla. Eläkeläisillä summa oli 9000, yrittäjillä 16 000 ja palkansaajilla 17 000 euroa.

Kaupungin hyvätuloisimpaan neljännekseen pudasjärveläinen pääsi viime vuonna 29 000 euron verotettavalla vuositulolla.

Viime vuoden verotuksen valmistuttua selvisi, että Pudasjärven parhaiten ansainneiden henkilöiden listalla ei ole juuri muutoksia viime vuoteen tullut. Tulokärjessä jatkaa apteekkari Terttu Puurunen.

Hänen ansiotulonsa olivat vuonna 2017 239 239 ja pääomatulot 146 791 euroa. Yhteensä 386 239 euron tuloistaan Puurunen on maksanut veroja 43 prosenttia.

Pankinjohtaja Teuvo Perätalon veroprosentti oli 46,5. Hänen tulonsa koostuivat 183 544 euron ansiotuloista ja 918 euron pääomatuloista.

Toimitusjohtaja Jalo Poijulan kaikki 182 187 euron verotettavat tulot olivat ansiotuloja. Hänen veroprosenttinsa oli 46,7.

Keskimääräisen pudasjärveläisen palkansaajan veroprosentti oli viime vuonna noin 25. Keskimääräisen eläkeläisen tuloista tuloveroa maksettiin noin 3,8 prosenttia.

Liki puolella pudasjärveläisistä ansiotulot olivat viime vuonna niin pienet, että niistä ei makseta valtion tuloveroa. Kunnallis-, kirkollis- ja yle-veroa sentään suuri osa pääsi maksamaan, eivät tosin kaikkein pienituloisimmat.

Kunnallisverotuksessakin tehtävien vähennysten määrä riippuu veronmaksajan tulotasosta. Vähennykset painottuvat alemmille tulotasoille jolloin efektiivinen veroaste on alhaisempi.

Pudasjärvellä kunnallisveroprosentti on 20,5. Tuo efektiivinen kuntaveroprosentti on noin 14. Mitä suuremmat tulot, sitä lähempänä nimellinen kunnallisveroprosentti ja veronmaksajan maksama todellinen veroprosentti ovat toisiaan.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä