Tänäkin talvena on moni pudasjärveläinen huhkinut omakotitalonsa liittymän lumien kimpussa.
Jukolantiellä asuva Erkki Penttilä on tuskaillut talonsa liittymän lumitöiden kanssa siitä lähtien, kun tienvarteen rakennettiin kevyen liikenteen väylä. Se tehtiin talon puolelle ja kerralla lumityöt hankaloituivat.
Penttilä uksii nykyistä mallia, jossa aurataan ensin enimmät lumet ja muutaman tunnin kuluttua tarkotaan. Pahimmillaan hän sanoo liittymän olevan tukossa neljä kertaa päivän aikana.
– Jos penkan kimpussa ei ole heti, se kovettuu niin, että ei sille voi lingolla tai lumilapiolla mitään. Parempivoimaisten apua tarvitaan tämän tästä, onneksi poika asuu lähellä ja käy kaverina.
Penttilä muistelee menneitä aikoja, kun oli itsekin ratkaisemassa samaista ongelmaa. Kun traktorimies, joka silloin kulki Paavo Tihisen tiehöylän perässä liittymät putsaamassa, tuli kai liian kalliiksi, tarvittiin uudet keinot.
– Kehiteltiin porukalla höylän takaterän päälle laite, joka alas laskemalla siirsi liittymän lumet pois. Kun traktorimiehen osuus jäi pois, sanottiin laitetta Kokko-Jussin pullauttajaksi.
Onnistuisi homma nykyiselläkin kalustolla, Penttilä on huomannut. Kun konekuski näki miehen huhkivan liittymän kimpussa, kääntyi aura niin, että lumi ei liittymän tukkeeksi jäänytkään.
Useimmiten pelkkä taivaalta satanut lumi kyllä hoituisi, mutta tieltä aurauksen yhteydessä tullut valli tietää monille hikistä urakkaa.
Ongelma korostuu taajamissa, joissa aurakone joutuu ajamaan hitaasti, tietää vankan kokemuksen alalta hankkinut Pekka Törrö. Isommilla teillä lumi leviää, kun aura-autolla on vauhtia riittävästi.
Erityisen hankala tilanne on taajaman teillä niillä, joiden liittymä on mutkan jälkeen ensimmäinen. Sinne kaatuu paksu palte, Törrö tietää.
Hänellä on neuvo, jolla ongelma hoituisi.
– Urakkasopimukseen sellainen ehto, että kalusto on varustettu siepparilla, joka lasketaan maahan liittymän kohdalla.
Liittymään aurattu lumi tuppaa kovettumaan eikä silloin kola työkaluksi riitä.
– Paksu valli liittymässä on jopa turvallisuusuhka, ei siitä tiukan paikan tullen mennä autolla läpi, Törrö tietää.
Pudasjärven kaupungin kehittämistoimi on viime talven aikana selvitellyt halukkuutta ostaa liittymien lumityöt yrittäjiltä. Samalla kyseltiin työlle käypää hintaa.
Vastauksia ei paljoa tullut, osan mielestä ei maksua pitäisi periä lainkaan, muut olisivat olleet valmiit maksamaan 1-20 euroa kerrasta.
Ainoan työtarjouksen tehneen Kuljetuspudaksen kuljetuspäällikkö Veli-Pekka Salmela kertoi, että yhtään työkohdetta ei kuitenkaan heille silloin tullut.
Nykyinen kunnossapitourakka Kurenalla päättyy syksyllä 2018. Yhdyskuntatekniikan päällikkö Pekka Pitkänen kertoo seuraavaa tarjouskilpailua varten mietittävän, pitäisikö sopimukseen ottaa vaatimus siirtää aurattu lumi pois liittymästä.