Parisen vuotta sitten NuorisoLeader-rahoitusta Oulun seudun Leaderilta Pärjänsuolle saanut Ollin oivallus -hanke on tuonut entistä näkyvämmät puitteet kylän talvisille harrastusmahdollisuuksille.
Silloin vielä tilapäisin järjestelyin hoidettu kenttä on tehty uuteen paikkaan ja kunnon pohjalle, kertoo Veeti Kiuru. Hän on ollut puuhaamassa luistelu- ja pelikenttää kylälle ja hankkimassa sille rahoitusta.
– Ilman talkooväkeä ei kaukaloa silti olisi tähän saatu. Sitä on meillä riittänyt, parhaimmillaan oli syksyllä useita traktoreita ajamassa maata ja kaivinkoneita kaukalon pohjaa laittamassa.
– Eikä talkooväkeä ole ollut vain Pärjänsuolta vaan Yli-Livolta ja jopa Tuhansuolta asti, Kiuru kiittelee.
Ilman kaupungin rahoitusta ei hanketta kuitenkaan olisi ollut mahdollista toteuttaa, hän sanoo.
Suurimmat kustannukset koituivat kaukalon pohjalle ajetusta maasta. Siihen on saatu kaupungilta kehittämistukea niin, että paikat ovat nyt kunnossa.
– Oma operaationsa oli kaukalon laitojen hankkiminenkin, Kiuru naurahtaa. Kaupungilta oli lupeissa siihen määräraha, mutta ensimmäiset kyselyt käytetyn kaukalon hinnasta olivat kylmääviä.
Tiukasti tinkimällä sai paikallinen kuljetusliike lopulta lastata kaukalotarpeet rekkaan ja niin päästiin Kuokantien kentälle pystyttämään aiemmin Kuusankosken jäähallissa ollut kaukalo.
Pientä virittelyä paikka vielä tarvitsee, Kiuru toteaa.
Kaukalon päätyihin hankitut verkot, käytettyinä tietysti, ovat asennusta vaille valmiina. Valaistusta on lisäilty, Ollin oivalluksen kautta saatiin ensimmäiset valot.
Kentän jäädyttäminen on helpottunut huomattavasti kun pohja on hyvä. Olli Seppälä, joka on siitä paljolti vastannut, on ajellut sinne kuutisenkymmentä kuormaa vettä.
Joululomien aikoihin kentällä on parhaimmillaan ollut luistelijoita jopa 40. Toiset ovat tulleet jo aamusta, mutta iltaisin on väkeä ollut eniten.
– Käyttäjien ikä vaihtelee yhdestä 70 vuoteen. Luistelijoita on käynyt pitkin Livojokivartta. Kurenaltakin kävivät kun tänne saatiin jää aikaisemmin, Kiuru tietää.
Kentän käytön hintaa ovat monet kyselleet.
– Ilmaistahan se on, lisäksi meiltä löytyy kymmeniä kypäröitä luistelijoiden käyttää, Kiuru jatkaa.
Vielä isompaa yleisömäärää odotellaan Kuokantien kentälle tämän kuun lopulla.
Kahden viikon kuluttua perjantaina pidetään kentän avajaiset, joissa tarjolla on kahvia ja makkaranpaistoa luistelun lisäksi.
Illan päätteeksi on Pärjänsuon hupitoimikunta kustantanut ilotulituksen. Sen tulee ampumaan ilmoille Marko Koivula.