Markkinoita laajennettiin tänä vuonna entisen Hartsun tontille. Uudelle alueelle oli sijoitettu, liikenteeltä suljettu Puistotien pätkä mukaan lukien, puolisenkymmentä myyntipaikkaa.
Edes vilkkaimpina markkina-aikoina ostajat eivät kuitenkaan löytäneet uudelle alueelle. Vaikka uuden alueen myyntipaikkojen hinnat olivat hieman edullisemmat kuin ydinalueella, niin kaikki myyjät eivät olleet järjestelyyn tyytyväisiä.
Osa myyjistä antoi aika kipakkaakin palautetta alueen kehittämiseksi. Eräs myyjä, joka halusi kommentoida asiaa nimettömänä, jopa anoi, että hän ei tule myymään ensi vuonna, jos ei saa paikkaa vakiintuneelta markkina-alueelta.
Myyjien arvioissa uuden puolen asiakaskatoon löytyi monia syitä. Yksi ylitse muiden oli kuitenkin toriherkkuja myyvien kojujen sekä markkinaohjelman puuttuminen uudelta puolelta.
– Voisi olla vaikka joku lakumyyjä täälläkin, kun nyt ne kaikki ovat tuolla toisella puolella, Pietan Puodin Jaana Pohjola-Malmberg ehdotti.
Pohjola-Malmebergin mukaan hänellä kauppa oli käynyt, sillä Pietan Puodin tietävät olivat osanneet kojua varta vasten etsiä.
Monet myyjistä kokivat, että laajennus voisi tuoda helpotusta perinteisen torialueen ahtauteen. Kuitenkin myyjille tärkeintä on saada asiakkaita ja tehdä tiliä.
– Tuolla alueella on kyllä aika ahdasta, mutta siellä on paljon enemmän ihmisiä, vaatekojua pyörittänyt Ali Tahmasbi arvioi.
Tahmasbin mielestä ratkaisu uuden alueen valuvikoihin olisi myyntikojujen tasaisempi jakaminen torialueelle.
– Jos tälläkin puolella olisi paljon enemmän kojuja, niin kyllä tämä sitten toimisi, Tahmasbi pohti.
Hartsun tontista osa oli pyhitetty parkkipaikaksi, mikä toi jonkin verran ihmisiä ostoksille myös kojuihin. Tiedottamista uudesta alueesta olisi kaivattu kuitenkin enemmän.
– Perjantaina oli kuulutuksia, mutta lauantaina ei, rovaniemeläinen Pertti Vainio Peevatuotteesta harmitteli.
Vaikka tänä vuonna hätyyteltiin markkinoiden kävijäennätystä, niin myyntikonkari Vainio arvioi, että pienillä investoinneilla kävijämäärää saataisiin vieläkin suuremmaksi.
– Kuusamontien varteen riittävästi mainoksia, ja riittävän kauas, niin saadaan turisteja. Ehtii siinä sitten vaimon kanssa tapella, että pysähdytäänkö vai ei, Vainio heitti.