Hietasaaren nuotiopaikan yhteyteen pystytettiin tiistaina kenties koko maailman ensimmäinen polttopuuautomaatti.
– Idea lähti siitä, että olin melomassa Äkäsjoella ja tarkoitus oli nousta nuotiopaikalle. Olimme märissä kamppeissa ja huomasimme, että nuotiopaikalla ei ollut polttopuita ollenkaan. Oli kylmä, ja olisimme halunneet paistaa makkarat. Silloin ajattelimme, että olisimme olleet valmiita vaikka parikin kymppiä maksamaan puista, Kestävän kehityksen keskuksen hanketyöntekijä Valto Vaaraniemi kertoo.
Aluksi asiasta vitsailtiin. Voisiko nuotiopaikoilla olla polttopuuautomaatti? Pian asiaa ryhdyttiin kuitenkin tosissaan suunnittelemaan Kestävän kehityksen keskuksessa, ja Oulun kaupunkikin näytti villille ehdotukselle vihreää valoa.
Viime talven aikana syntyi automaatin runko, ja Oulun ammattikorkeakoulun opiskelija Juho Kettunen teki laitteelle ohjelmiston opinnäytetyönä.