Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueilla on ensi viikolla viiveitä kyytipalveluiden välityksessä. Viiveet johtuvat palvelualojen ammattiliitto PAMin asettamasta lakosta, joka koskee asiakaspalvelu- ja markkinointialaa.
Viive palvelussa alkaa tiistaina 8. huhtikuuta kello 5 ja jatkuu perjantaihin 11. huhtikuuta kello 5, ellei sovintoa neuvotteluissa saavuteta ennen tätä.
Tiistaina, keskiviikkona ja torstaina asiakkaiden toivotaan tekevän tilauksensa puhelimitse kello 8–15 välisenä aikana.
Viivettä voi tapahtua erityisesti ilta- ja yöaikaan tehdyissä kyytitilauksissa. Puhelinpalvelussa voi olla silloin olla tavallista pidempi jonotusaika.
Pohteen alueella tekstiviestitilausten tekemisessä voi olla viivettä koko lakon ajan.
Tervia Logistiikka Oy vastaa Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueilla matkakeskuspalveluiden tilaus- ja välitystoiminnasta. Dynava Oy vastaa toiminnasta alihankintana Tervia Logistiikan aukioloaikojen ulkopuolella.