Kyllä täällä tar­ke­nee! – El­ma-Ing­rid sai sukat ja lapaset Pu­das­jär­ven kau­pun­gil­ta

Elma-Ingrid Koivukankaan kelpaa, kun käytössä on kaupungin lahjoittamat parit uusia sukkia ja lapasia. Koivukankaan perhe löysi nuorimmaiselle juuri sopivat lahjasukat ja -lapaset.
Elma-Ingrid Koivukankaan kelpaa, kun käytössä on kaupungin lahjoittamat parit uusia sukkia ja lapasia.
Elma-Ingrid Koivukankaan kelpaa, kun käytössä on kaupungin lahjoittamat parit uusia sukkia ja lapasia.
Kuva: Toivo Kiminki

Karoliina ja Juho Koivukangas pitävät Pudasjärven hyvänä paikkana lapsiperheille.

Koivukankaan perhen osallistui Pikku-Paavalin päiväkodilla pidettyyn kaupungin järjestämään vauvasukkien ja -lapasten lahjoitustilaisuuteen.

Sopivia sukkia sovittamassa oli huhtikuussa syntynyt Elma-Ingrid. Mukana päiväkodilla oli myös isoveli Valde.

Keväällä vaatetusompelijaksi valmistunut Karoliina ihasteli taitavasti kudottuja, värikkäitä sukkia ja lapasia. Hän naurahti, ettei itse samaan pystyisi.

Koivukankaat palasivat Rovaniemeltä kotipitäjäänsä opiskelujen jälkeen. Juholla on nyt liikunta-alan yritys, Karoliina hoitaa kotona lapsia. Kotipitäjän tuttuus ja mukavuus tuntuvat hyvältä, eikä muualle ole mieli tehnyt.

– Eiköhän täällä pysytä, kunpa vain töitä riittäisi. Täällä on sukua ja tuttavia.

– Seurakunnan palvelut tuntuvat todella hyviltä lapsiperheen kannalta, Karoliina Koivukangas sanoo.

Juho Koivukangas pitää varsinkin Puikkarin vauvauintia mukavana ja edullisen palveluna.

– Sehän on samalla perheen yhteistä aikaa, voin kyllä suositella muillekin.

 
Kotipitäjän tuttuus ja mukavuus tuntuvat hyvältä.

Tilaisuudessa oli jaossa paikkakunnalla kudottuja sukkia ja lapasia viimeisen vuoden aikana syntyneille lapsille. Pientä huolta muutamia vuosia kestäneen perinteen jatkumisesta heräsi kaupungin järjestämässä tilaisuudessa.

Lapsia riittää:

– Tällä kertaa luku on kahdeksisenkymmentä, kaupunginjohtaja Tomi Timonen sanoi.

– Kutojista taitaa tulla uupelo, pelkäsi Ritva Kinnula, kaupungin palvelusuunnittelija.

Maa- ja kotitalousnaisten taattua tuotantoa oli jaossa viimeisen vuoden aikana Pudasjärvellä syntyneille vauvoille.
Maa- ja kotitalousnaisten taattua tuotantoa oli jaossa viimeisen vuoden aikana Pudasjärvellä syntyneille vauvoille.
Kuva: Toivo Kiminki

Maa- ja kotitalousnaiset ovat pitäneet ainakin vielä huolen siitä, että sukkapuikot ovat heiluneet ja lämmintä lapsille on valmistunut.

– Jotain uutta voisi sitten miettiä tilalle, Kinnula pohti.

– Mutta kaupungin maksama vauvaraha säilyy, varmisti Tomi Timonen. Hän muistutti, että siihen tulee joka vuosi euron korotus.

– Eikä lapsista huolehtiminen meillä siihen jää. Kaupunki on panostanut viime vuosina erityisesti juuri lapsiin ja nuoriin. Siitä esimerkkinä vaikkapa kaikki nämä uudet rakennukset. Lapset ovat meille tärkeitä, heissä se tulevaisuus on.

Vauvarahaan tulee joka vuosi euron korotus.
Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä