Pääkirjoitus

Kalasta pitää napata kiinni

Kalastus on yksi suomalaisten suosituimmista ajanvietteistä. Kalastus on monipuolinen harrastus, joka tuo ihmisen lähelle luontoa ja luonnonmukaista toimintaa – aikanaanhan kalastettiin juuri siksi, että on mitä syödä.

Toisen keskustelun aihe sitten on se, onko kalastuksessa pääasiana saalis vai saalistaminen. Joka tapauksessa kalaa narratessa saaliin lisäksi saa nauttia ulkoilmasta, jännityksestä ja usein myös liikunnasta ja kalastustovereiden seurasta.

Kalastaminen herättää myös intohimoja. Tämän lehden sivuilla komeileva ennätyksellisen suuri ahven kiinnostaa lukijoitamme varmasti. Poikkeukselliset saaliit kertovat siitä, että emme voi tietää, mitä kaikkea vedenpinnan alla liikkuu.

Alueellamme on runsaasti kalaisia vesistöjä ja mahdollisuudet ovat mitä erilaisimpiin kalastusmuotoihin aina perhokalastuksesta tuulastamiseen tai onkimisesta verkkokalastukseen.

Emme ole hyödyntäneet kaikkia ympäristömme suomia mahdollisuuksia kalastuksen suhteen. Potentiaalia on sekä virkistys- ja urheilukalastuksen lisäämiseen kuin varmasti myös kalatalouden hyödyntämiseen elinkeinona. Toivottavasti myös nuoremmille polville opetetaan luonnollista suhtautumista kalastukseen ja kaloihin.

Tänään vietetään valtakunnallista kalastuspäivää, joten ei muuta kuin veden ääreen ja herkkuja odottamaan!

 

Martta Oinas-Panuma