Pudasjärven jouluvalokausi avataan virallisesti perjantaina 25. marraskuuta. Ensin kokoonnutaan tunnelmalliselle joulutorille kello 16.00 alkaen.
Torilla myynnissä on muun muassa käsitöitä, leivonnaisia, lahjatavaroita ja joulukoristeita. Torilla soi joulumusiikki ja tiernapojat esiintyvät kello 17.30.
Iijokiseudun edustalla tarjotaan kaikille ilmaiseksi glögiä ja pipareita. Niitä tarjoilemassa ovat Pudasjärven martat.
Lisäksi torilla myynnissä on pientä purtavaa ja lämmikettä, kuten kahvia, lättyjä ja makkaraa.
Jouluvalot syttyvät ja varsinainen joulunavausohjelma alkaa kello 18.00.
Jouluvalot sytyttää kaupunginjohtaja Tomi Timonen.
Luvassa on myös jouluista ohjelmaa koko perheelle ja Iijokiseudun jouluraha-arpajaiset, joissa voi voittaa mukavan summan jouluostosrahaa paikallisiin liikkeisiin.
Ilta huipentuu joulupukin vierailuun. Mistähän päin pukki tällä kertaa saapuu paikalle?
Ohjelma päättyy noin kello 18.30.
Pudasjärven joulutorin ja joulunavauksen järjestävät yhteistyössä Pudasjärven kaupunki, Pudasjärven yrittäjät, paikallislehti Iijokiseutu, Kurenalan kyläyhdistys, Pudasjärven seurakunta ja monet muut paikalliset toimijat.
– Toivotamme kaikki lämpimästi tervetulleiksi avaamaan Pudasjärven joulukauden!