Tämän vuosikymmen Pudasjärvellä vireillä ollut Iijokivarren rantaosayleiskaava on nyt lainvoimainen. Hanketta aloittaessa on päätetty periä puolet kaavoituskuluista maanomistajilta.
Kaavoitustyön konsulttipalkkio ylitti arvioidun noin neljänneksellä, 70 000 eurolla. Suurin syy siihen on ollut tulvasta johtuva selvitystyö.
Jokivarren rantavyöhykkeelle on kaavassa osoitettu 219 uutta rakennuspaikkaa sekä yksi matkailupalvelualue.
Laskennallisesti hintaa rakennuspaikkaa kohti tulisi 724 euroa. Summa on reilusti kaksinkertainen valmistuneeseen Livojokivarren kaavan rakennuspaikasta perittyyn verrattuna.
Kaupunginhallitus on kohtuullistamassa tontinomistajille kaavoituksesta lähetettävää laskua niin, että yhdestä rakennuspaikasta perittäisiin 450 euroa.