Iijokisoudut ovat käynnissä. Haasteita on aiheuttanut poikkeuksellisen vähäinen vesimäärä, sillä Irnijärven säännöstelypadon luukut suljettiin pari päivää ennen soutujen alkua, jonka vuoksi juoksutukset Irnijärvestä Iijokeen ovat pudonneet minimiin.
Pudasjärven luonnonsuojeluyhdistyksen puheenjohtaja Pirkko-Liisa Luhta syytti Helsingin Sanomien haastattelussa voimayhtiö Pohjolan Voimaa tahallisesta kiusanteosta soutajia kohtaan.
Voimayhtiö PVO:n ympäristöpäällikkö Aaro Horsma kiistää, että kyseessä olisi tahallinen soutujen hankaloittaminen vaan painottaa, että kyse on ainoastaan Irnijärven vedenkorkeuden pitämisestä sovituissa rajoissa. Horsman mukaan vedenkorkeus on nyt ollut Irnijärvessä sovitun tason alarajalla.
Iijokiseudun taukopaikalta tavoittama, soutupäällikkö Sami Myllymäki epäilee kuitenkin säännöstelypadon luukkujen sulkemisen todellisia motiiveja.
– Kyllähän se mielenkiintoiselta tuntuu, kun kuitenkin on ollut heillä tiedossa se päivä, milloin lähdetään soutamaan. Se kyllä heittää tumman epäilyksen varjon tämän asian ylle, hän pohtii.
Myllymäki kertoo, että vesitilanne on aiheuttanut soutajille harmaita hiuksia.
– Vettä on ollut välillä hyvin aika vähän, ja Taivalkoskella oli todellisia haasteita päästä liikkeelle, Myllymäki kertaa.
Poikkeuksellinen vesitilanne näkyikin erityisesti soudun alkupäässä, mutta perjantaina on päästy jo väljemmille vesille. Soudut ovat sujuneet rauhallisesti ja hyvässä hengessä, ja pahemmilta haavereilta on vältytty.
– Itseasiassa tänä vuonna ei ole edes kajakit ja kanootit kellahtaneet nurin, kuten useimpina muina vuosina, mikä johtuu vähäisestä vesimäärästä. Tosin veneet ovat kolisseet pohjaan, Myllymäki kuvailee.
Iijokisoutu on Pudasjärven luonnonsuojeluyhdistyksen järjestämä, koko viikon kestävä tapahtumakokonaisuus. Tiistain ja lauantain välisenä aikana soudetaan yhteensä 160 kilometriä Iijoen omien vaelluskalakantojen palauttamisen puolesta.
Aiheen ajankohtaisuus ja esillä oleminen on lisännyt kiinnostusta tapahtumaa kohtaan myös yli alueellisten rajojen.
Tänä vuonna soutuihin osallistuu tavanomaista enemmän soutajia – Myllymäen arvion mukaan yli kaksisataa – ja myös loppujuhlan kävijämäärän suhteen odotukset ovat korkealla.
– Luultavasti tulee niitäkin, jotka eivät ole itse olleet soutamassa. Halutaan tukeaa tärkeää asiaa ja koskiensuojelulakia, Myllymäki arvioi.
Iijokisoutu huipentuu lauantaiseen koskenlaskuun Kipinän Tohossa noin kello 15 aikaan. Kipinän kyläjuhlaa vietetään noin kello 17 alkaen Vähkyrän rannassa, jossa on puhumassa muun muassa vasemmistoliiton kansanedustaja Hanna Sarkkinen.