– Tämä yhdistys on elämän taiteilijoille, kuvailevat Ulla-Maija Paukkeri ja Vuokko Nyman hymyssä suin uutta Iijoen Taitelijat -yhdistystä.
Viime vuonna perustettu ja vuodenvaihteessa virallisesti rekisteröity yhdistys edistää taiteiden harrastusta ja tasoa Pudasjärvellä. Sen tarkoituksena on myös koota taiteen harrastajat yhteisen toiminnan pariin ja tehdä yhteistyötä eri toimijoiden kanssa.
Mukaan taiteilijoiden toimintaan tervetulleita ovat kaikki taiteen ystävät ammattilaisista harrastajiin. Yhdistyksellä on jo kolmisenkymmentä jäsentä, ja joukko kasvaa koko ajan.
Taiteen aloja ei ole rajoitettu:
– Taidekäsityksemme on avoin. Taide on itsensä toteuttamista, yhdistyksen hallitukseen kuuluvat naiset miettivät ja kertovat, että jo nyt mukana toiminnassa on esimerkiksi kuvataiteiden ja musiikin harrastajia.
Mikä ettei joukkoon sopii mainiosti myös vaikkapa teatteri-, sana- tai tanssitaiteen edustajia.
Ajatus taiteen tekijöiden ja tukijoiden omasta yhdistyksestä sai alkunsa kansalaisopiston kursseilla.
– Siellä keskusteluissa nousi esille, että Pudasjärvellä olisi hyvä olla olemassa oma taideyhdistys. Vastaavia on monilla paikkakunnilla, Nyman ja Paukkeri muistelevat.
Esimerkiksi pitkään kuvataiteita harrastaneella Paukkerilla on kokemusta Oulunsalon Ultramariini-taideyhdistyksen perustamisesta sekä erilaisten taidetapahtumien ja -leirien järjestämisestä.
Monenlaisia ideoita myös Pudasjärven toiminnasta on virinnyt. Yhdistyksen toiminta onkin parasta aikaa hahmottumassa.
– Toivomme, että toiminnasta muotoutuu sellaista kuin jäsenistö haluaa. Olemme avoimia ideoille.
Ainakin askartelua on luvassa, sillä tälle vuodelle yhdistys sai kaupungilta avustusta senioreiden askartelupakettiin ja koko perheen korttiaskarteluhetken järjestämiseen. Kesällä yhdistys on mukana ainakin kotiseutuviikon aikana järjestettävän Hannu Jurmun konsertin järjestelyissä.
Taidetta harrastaessa pääsee toteuttamaan itseään ja kokeilemaan rajojaan. Yhdistyksen avulla taiteilijat voivat tuoda esille omia teoksiaan ja taitojaan.
Suunnitelmissa on esimerkiksi järjestää kulttuuritilaisuuksia, konsertteja ja näyttelyitä.
– Voimme myös käydä näyttelyissä ja tapahtumissa yhdessä, naiset suunnittelevat.