Kuntatalous: Pu­das­jär­vel­lä ta­lout­ta so­peu­te­taan mil­joo­nil­la ta­voit­tee­na pal­ve­lui­den ja it­se­näi­syy­den säi­lyt­tä­mi­nen – kun­ta­lii­ton pää­eko­no­mis­ti puhuu jo kun­ta­lii­tok­sis­ta

Viheralueet: Luvassa muu­ta­kin kuin nur­mi­kon­leik­kuu­ta Pu­das­jär­ven vi­her­alueil­la – skeit­ti­puis­ton ra­ken­ta­mi­nen mukana vii­si­vuo­tis­suun­ni­tel­mas­sa

Mainos: Syksyn supertarjouksena Iijokiseutu Digi 6 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

“Ennen koronaa oli pa­rem­min” – Ko­ro­na-ai­ka­na ikä­ih­mis­ten vi­ri­ke­toi­min­ta on ollut osin tauol­la. Syys­kuun lopulla vi­ri­ke­toi­min­ta on jälleen käyn­nis­ty­mäs­sä

Koronapandemia ja rajoitukset ovat vaikuttaneet merkittävästi ikäihmisten viriketoimintaan. Nyt syksyn jälkeen vanhusten eri kerhot jälleen käynnistyvät, mutta odottavan aika on ollut pitkä.

Kaupunginkartano asukkaat kertovat, ettei viimeiseen pariin vuoteen ole ollut mitään viriketoimintaa koronapandemian takia. Heillä on kuitenkin kova tarve yhdessä tekemiselle.
Kaupunginkartano asukkaat kertovat, ettei viimeiseen pariin vuoteen ole ollut mitään viriketoimintaa koronapandemian takia. Heillä on kuitenkin kova tarve yhdessä tekemiselle.
Kuva: Riika Tauriainen

Korona-aikana ikäihmisten viriketoiminta on ollut tauolla. Nyt syyskuun lopulla viriketoiminnan pitäisi olla jälleen käynnistymässä. Mutta odottelu turhauttaa esimerkiksi Kaupunginkartanon vanhuksia. Takana on kaksi pitkää vuotta.

Pudasjärven kansalaisopiston laulupiiri on kokoontunut viikoittain joitain koronasta johtuvia poikkeuksia lukuun ottamatta myös viime lukuvuonna.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.