Ait­to­jär­ven koulu lak­kau­te­taan – kau­pun­gin­val­tuus­to pää­tök­ses­tä yk­si­mie­li­nen

Kaupunginjohtaja Tomi Timonen perusteli kaupunginhallituksen lakkauttamisesitystä kaupunginvaltuutetuille.
Kaupunginjohtaja Tomi Timonen perusteli kaupunginhallituksen lakkauttamisesitystä kaupunginvaltuutetuille.
Kuva: Marica Paukkeri

Kaupunginvaltuusto kokoontui tiistaina, 21.6. puimaan muun muassa voimakkaita tunteita herättänyttä Aittojärven koulun lakkauttamista.

Valtuusto päätti, että Aittojärven koulu lakkautetaan ja syyslukukauden alusta lähtien oppilaiden tuleva lähikoulu on Hirsikampus. Kaupunginhallitus teki valtuustolle esityksen asiasta yksimielisesti, kuultuaan ensin kyläläisiä ja perehdyttyään selvityksiin aiheen tiimoilta.

Kaupunginjohtaja Tomi Timonen esitteli asian kaupunginvaltuustolle ja painotti puheenvuorossaan päätöksen tarpeellisuutta pitkällä tähtäimellä.

–Nyt täytyy löytää ne ratkaisut, joilla mennään 5–10 vuotta eteenpäin, ja olemme nähneet sen ainoana vaihtoehtona, että Aittojärven koulu lakkautetaan, Timonen alleviivasi.

Valtuuston kokousta oli saapunut kuulemaan pari paikallista, jotka poistuivat heti päätöksen julkistamisen jälkeen.

Kokoukseen osallistui 29 valtuutettua, 5 varavaltuutettua ja vain yksi valtuutettu oli kokonaan poissa.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä