Pääkirjoitus

Voi kun on kuuma

Helteitä piisaa ja hyvä niin. Kyllä täällä Pudasjärvellä lunta ja kylmää on aivan riittämiin.

Ihmisten perusominaisuus on ilmeisesti valittaminen. Nytkin kuulee tuon tuosta, miten tukalaa on, kun on lämmintä. Ja tottahan on, etteivät helteet esimerkiksi sairaista ihmisistä kovin mukavalle tunnu.

Meidän kesätoimittajamme totesi taannoin, että kun kesän nukkuu lattialla ohuella patjalla, niin kyllä syksyllä tuntuu mukavalta kellahtaa omaan kunnolliseen sänkyyn.

Niinpä niin, varmaan meille kaikille olisi hyvä joskus poistua omalta mukavuusalueelta ja onnistua tai sitten ei. Mikään ei tuo parempaa onnentunnetta kuin selviytyminen etukäteen pelätystä tehtävästä.

Tai Lauran sanoin että, kun vähän kärsii, niin osaa arvostaa sitä, mitä nyt jo on.

Meillä ihmisillä on taipumus tottua hyvään kuin saavutettuun etuun. Minunkin sukupolveni ei ole koskaan kärsinyt nälkää, mikä vielä sata vuotta sitten olisi ollut eliittiä lukuun ottamatta mahdottomuus.

Ja ennen EU:takin elettiin, vaikka kaikkia etelän hedelmiä ei edes saanut tuoda Suomeen. Joskus tuntuu, että korkea elintaso on vain lisännyt ihmisten tyytymättömyyttä. Mikään ei tunnu riittävän.

Kaikesta huolimatta hyvää kesää.