Pääkirjoitus

Viih­tyi­sä elin­ym­pä­ris­tö ilah­dut­taa – ke­rä­tään roskat ja is­tu­te­taan kukkia

Tienviitta repsottaa risteyksessä, maali rapistuu aidassa, kuoppa on keskellä kulkuväylää ja roska lentelee tuulen mukana. Tältä näyttää Kurenalla.

Koivut viheriöivät tuuheina, punaiset penkit torilla odottavat istujia ja suojatien viivat ohjaavat turvalliseen tienylitykseen. Vai näyttääkö täällä sittenkin tällaiselta?

Molemmat kuvat ovat totuudenmukaisia – keskustan yleisilme on sekoitus uutta ja rapistunutta, kaunista ja rumaa, siistiä ja siivotonta.

Ympäristön viihtyisyyteen ja siisteyteen voi vaikuttaa pienillä teoilla. Hyvä esimerkki siitä ovat kukkaistutukset, joita on pian tulossa katukuvaan enemmän kuin aiemmin. Kaupunki tarjoaa kukkalaatikot ja järjestää kukkien hoidon ja kastelun kesän ajaksi, joten kukkien laitto on tehty hyvin helpoksi.

Kukin täällä toimiva pystyy muutenkin omilla teoillaan koristamaan ja somistamaan yhteistä ympäristöämme. Vaikkapa roskien keräys ja isommista epäkohdista ilmoittaminen kaupungille auttavat yleisilmeen kohentamisessa.