Ulkoveistospuisto Eetenin maisemissa seisoo veistosta niin kuivalla maalla kuin vedessäkin. Luomusten veistelijä Eero Räisänen on itseoppinut taiteilija, jolla on takanaan jo vuosikymmenten kokemus. Vanhimmat Eetenin pihaa komistavista veistoksista ovat jo yli 30 vuotta vanhoja.
– Aloitin aikoinani romutaiteella, eli hyödynsin taiteessa esimerkiksi metsästä löytämiäni puita ja muita materiaaleja.
Ovatpa Räisäsen käsissä uuden elämän saaneet esimerkiksi vanhat tykin hylsytkin, joista hän taiteili kasvamaan metallisia ruusuja. Ideoista ei kuulemma ole pulaa.
Taiteilijan töissä näkyvät monenlaiset aiheet, ja yksi selvästi esiin nouseva aihe on uskonto.
– Minua kiinnostavat ihmisten uskonnolliset tulkinnat. Haluan herättää myös ajatuksia esimerkiksi uskonnon ja sodan ristiriidasta.
Vakavien aiheiden ohella täytyy töissä olla myös huumoria. Töissään Räisänen käyttää itselleen tuttuja hahmoja.
– Joidenkin pienoishahmojen esikuva on otettu elävästä elämästä. Tässä on esimerkiksi isäni reppu selässään kauppareissulla, Räisänen esittelee yhtä pienoishahmoista.
Taiteilijan töitä on kiertänyt näytillä ympäri Suomea ja jopa Karjalassakin saakka. Hän veistelee töitä harrastuksenaan, eikä hänellä ole taloudellista pyrkimystä.
– Joskus on kyselty, myisinkö teoksiani, mutta en ole oikein raaskinut, joten olen laittanut niille niin kovan pyyntihinnan, että ei ole tullut kauppoja.
Veistospuistossa on käynyt monenlaista vierasta vuosien varrella. Yksi mieleenpainuvimmista vieraista on ollut Jasper Pääkkönen.
– Hän kävi amerikkalaisen tiiminsä kanssa täällä toissa kesänä, ja he tykkäsivät paikasta valtavasti, Räisänen muistelee.
Räisänen on isännöinyt vuosikaudet Eetenissä muun muassa Iijokisoutuja, ja tänä vuonna lepotauolla rannassa kävivät Elävä Iijoki -soututapahtuman soutajat. Veistospuiston taiteeseen pääsee tutustumaan vapaasti koska tahansa.
– Vaikken olisi paikalla, saa tänne tulla. Silloin kun olen paikalla, esittelen teoksia niin haluttaessa, mutta ihan itsekseenkin saa kierrellä ja katsella, hän kertoo.
Siinä missä vanhimmat töistä ovat jo vuosikymmeniä vanhoja uusimmat on luotu tänä vuonna. Räisänen kertoo kuitenkin siirtyneensä syvemmin jo toisen taiteenlajin piiriin.
– Olen kirjoittanut viime vuosina enemmänkin runoja, hän kertoo paljastaessaan valtavan runokokoelmansa.
Räisäsen kokoelmaan kuuluu 1275 runoa, joista ensimmäiset ovat peräisin 60-luvulta tai jopa aiemmiltakin vuosilta.
– Kirjoitin ensimmäisen runoni ruutupaperille 15- tai 16-vuotiaana ja luetutin sen naapurin emännällä, Räisänen muistelee.
Runoilija kirjoittaa silloin, kun mieleen tulee aihe ja inspiraatio. Toisinaan runoja syntyy useampikin päivässä, joskus taas menee pitkiä aikoja, kun kirjoitusta ei tule ollenkaan. Runoissaankin Räisänen käsittelee muun muassa uskontoaiheita ja siihen liittyvää väkivaltaa. Painavaa sanottavaa runoilijalla onkin, sillä runolippaan sisältö painaa kuusi kiloa. Yhden runokirjan julkaissut taiteilija kertoo, että tällä hetkellä on tekeillään uusi runokirja.
– Vuonna 2009 julkaisin runoteoksen Sinun omenasi. Olen julkaissut myös mietelauseita sisältävän teoksen Ajatuksen korpivaellus, jonka poikani Markus on kuvittanut, taittanut ja julkaissut, Räisänen kertoo.
Kuuntele videolta, kun Räisänen lausuu kirjoittamansa runon Hyvät aikomukset.
Taitelijalle taiteen tekemisen tavoite on selvä:
– Se on harrastus ja intohimo, ja pyrin siihen, että ihmiset saavat siitä elämyksiä ja iloa, hän summaa.