Ve­den­alai­nen maailma avartuu – Hilimat lah­joit­ti­vat lap­sil­le ui­ma­la­se­ja Puik­ka­riin

Uimahallin vastaava Aini Seppänen on kiitollinen Pudasjärven Hilimojen yllätyslahjoituksesta. Uimalaseja saa lainaan Puikkarin kassalta.
Uimahallin vastaava Aini Seppänen on kiitollinen Pudasjärven Hilimojen yllätyslahjoituksesta. Uimalaseja saa lainaan Puikkarin kassalta.
Kuva: Maiju Teeriaho

Pudasjärven Hilimat ovat lahjoittaneet Virkistysuimala Puikkariin noin parikymmentä kappaletta uimalaseja lasten käyttöön. Lasit hankittiin, jotta myös ne lapset, joilla ei ole omia laseja, pääsisivät kokeilemaan uimista lasien kera.

– Varsinkaan isoilla perheillä ei aina ole varaa uimalasihankintoihin, vaikka uimalippuun olisikin. Uimalaseilla vedenalainen maailma avartuu, sanoo uimahallin vastaava Aini Seppänen.

Uimalasien käyttämisestä on hyötyä uimaan opettelussa. On myös sellaisia uimatyylejä, joissa lasit ovat miltei välttämättömät.

– Esimerkiksi vapaauinti ja ensimmäisellä luokalla opeteltava myyräuinti ovat sellaisia, että niissä on hyvä olla lasit päässä. Varsinkin aremmille lapsille olisi hirveän tärkeää, jos uimalasit auttaisivat rentoutumaan niin, että lapsi uskaltaa laittaa kasvot veteen ja puhaltaa veden alla, Seppänen kuvailee.

Uimalaseja saa lainata kuittausta vastaan uintikerran ajaksi.

Uimalaseilla vedenalainen maailma avartuu.
Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä