LIIKENNE: Lop­pu­vuo­si on po­ro­ko­la­rei­den syn­kin­tä aikaa – Am­mat­tiau­toi­li­ja: "Kai­kil­la po­roil­la pitäisi olla hei­jas­tin. Olen vält­tä­nyt kym­me­niä ko­la­rei­ta, kun olen ha­vain­nut hei­jas­tin­po­ron"

OSAO: Am­mat­ti­opis­toa ollaan muut­ta­mas­sa Pu­das­jär­ven kau­pun­gin­ta­lol­le – Toi­veis­sa on, että opis­ke­li­jat ja kau­pun­gin johto oli­si­vat saman katon alla jo ensi syksynä

Talousarvio: Bud­jet­ti­esi­tys läpi kau­pun­gin­hal­li­tuk­ses­sa: Pu­das­jär­vel­le tehdään yli kaksi mil­joo­naa euroa yli­jää­mäis­tä ta­lou­sar­vio­ta, mutta liik­ku­ma­va­raa ei silti ole

Val­lan­käyt­tä­jät valittu toi­mi­eli­miin – he kaikki päät­tä­vät nyt ja tu­le­vi­na vuosina Pu­das­jär­ven asiois­ta

Pudasjärven kevään vaaleilla valittu uusi valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran tämän viikon maanantaina ja päätti sopuisasti henkilövalinnoista toimielimiin.
Pudasjärven kevään vaaleilla valittu uusi valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran tämän viikon maanantaina ja päätti sopuisasti henkilövalinnoista toimielimiin.
Kuva: Toivo Kiminki

Toimielin: jäsen, (varajäsen)

Valtuuston puheenjohtajat (toimikausi 4 v.):

Puheenjohtaja Mari Kälkäjä

1. varapuheenjohtaja Eero Oinas-Panuma

2. varapuheenjohtaja Kari Tykkyläinen

3. varapuheenjohtaja Sointu Veivo

Kaupunginhallitus (toimikausi 2v.): Anni-Inkeri Törmänen pj. (Sinikka Loukusa), Vesa Riekki 1 vpj (Paavo Kortetjärvi), Reijo Talala (Kauko Seppänen), Onerva Ronkainen (Outi Lehtimäki), Marja Lantto (Eero Hyttinen), Jorma Kouva (Urpo Puolakanaho), Aune Ekdahl (Hilkka Parkkisenniemi), Eija Ikonen 2 vpj. (Päivi Pohjanvesi), Paavo Tihinen (Antti Tihinen)

Valtuuston vaalilautakunta: Eero Oinas-Panuma pj., (Vesa Riekki); Paula Soronen vpj., (Eija Ikonen), Sointu Veivo, Auri Haataja

Tarkastuslautakunta: Juha Heikkilä pj., (Arto Hinkula), Timo Vähäkuopus (Jouni Koivukangas), Ruut Tuohimaa (Sirkka Pankinaho), Marko Koivula (Kimmo Juusola), Mirka Pääkkö (Taina Vainio), Tuula Kuukasjärvi vpj., (Paula Soronen)

Keskusvaalilautakunta: Janne Moilanen pj., (Taina Niemelä), Esa Ikonen vpj., (Ari Pohjanvesi), Pekka Kinnunen (Antero Kokko), Päivi Pohjanvesi (Pentti Kortessalmi), Irma Inget (Veikko Hyttinen),

Viranomaislautakunta: Auri Haataja pj., (Outi Lehtimäki), Paavo Kortetjärvi (Pekka Törmänen), Marko Koivula (Kauko Seppänen), Heikki Putula (Arto Hinkula), Henna Kosamo (Sinikka Loukusa), Kaisa Nivala (Taina Vainio), Juho Kellolampi vpj., (Antti Niemitalo), Paula Soronen (Suvi Kipinä), Matti Alatalo (Kimmo Juusola)

Oulunkaaren ympäristölautakunta: Timo Vähäkuopus pj., (Taina Vainio), Suvi Kipinä (Antti Tihinen), Aini Autio (Ii) (Teijo Liedes), Eero Alaraasakka vpj., (Ii) (Riikka Ruonala), Marika Suorsa (Utajärvi) (Jari Leinonen), Heino Tapio (Utajärvi) (Minna Huuhtanen), Pekka Välinen (Vaala) (Päivi Maaninka), Tiina Kylmänen (Vaala) (Osmo Mustonen)

Hyvinvointivaliokunta (toimikausi 2 v.): Auri Haataja, Johannes Putula, Hannu Ihme, Sointu Veivo pj., Taina Vainio, Arto Hinkula, Ruut Tuohimaa, Pentti Kortessalmi vpj., Mauno Ruokangas

Elinvoimavaliokunta (toimikausi 2 v.): Mirka Pääkkö, Eero Hyttinen, Kaisa Nivala, Juha Heikkilä, Antti Tihinen, Timo Vähäkuopus, Eero Oinas-Panuma pj., Erkki Honkanen vpj., Antti Niemitalo

Elinympäristövaliokunta (toimikausi 2 v.): Jouni Koivukangas, Alpo Laakkonen, Henna Kosamo, Urpo Puolakanaho, Paavo Kortetjärvi vpj., Kauko Seppänen, Suvi Kipinä, Sirkka Pankinaho, Kari Tykkyläinen pj.

Käräjäoikeuden lautamiehet: Raimo Tervonen, Pekka Törmänen

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet: Erja Komulainen, Heikki Putula, Urpo Puolakanaho, Pekka Jurmu, Outi Lehtimäki, Irma Inget, Juho Kellolampi

Poliisin neuvottelukunta: Elvi Räisänen (Heikki Putula)

Pohjois-Pohjanmaan liiton kuntayhtymän edustajain kokous: Mari Kälkäjä (Anni-Inkeri Törmänen), Tuula Kuukasjärvi (Antti Tihinen)

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän valtuusto toimikausi 2017–2018: Reijo Talala (Sointu Veivo), Taina Vainio (Marja Lantto), Päivi Pohjanvesi (Alpo Ollila)

Oulunkaaren yhtymävaltuusto: Mari Kälkäjä (Marja Lantto), Anni-Inkeri Törmänen (Onerva Ronkainen), Eero Oinas-Panuma (Reijo Talala), Sointu Veivo (Auri Haataja), Vesa Riekki (Timo Vähäkuopus), Veikko Hyttinen (Mauno Ruokangas), Tapio Pohjanvesi (Pentti Kortessalmi)

Suomen Kuntaliiton kuntapäivät: Mari Kälkäjä (Anni-Inkeri Törmänen), Antti Tihinen (Kari Tykkyläinen)