Yk­sin­yrit­tä­jien 2000 euron avustus haet­ta­vis­sa – Pu­das­jär­ven kau­pun­ki käyn­nis­tää tuen ja­ka­mi­sen pi­kai­sel­la ai­ka­tau­lul­la

Iijokiseutu

Yksinyrittäjien 2000 euron avustus koronakriisistä selviämiseksi on haettavissa Pudasjärven kaupungilta.

– Koronavirusepidemian vuoksi vaikeuksiin joutuneet yksinyrittäjät voivat saada kotipaikkakunnastaan 2000 euron avustuksen menojen kattamiseen, tiedotetaan Pudasjärven kaupungilta.

Valtion myöntämän tuen kokonaissumma yksinyrittäjille on 250 miljoonaa euroa ja se jaetaan kunnille yksinyrittäjien määrän suhteessa.

Kaupunki käynnistää tuen jakamisen pikaisella aikataululla, jotta apu saadaan perille mahdollisimman nopeasti.

Hakemuksia otetaan vastaan 16.4.–31.8.2020. Hakemukset lähetetään sähköpostilla kaupungin kirjaamoon kirjaamo@pudasjarvi.fi tai mikäli hakemusta ei voi toimittaa sähköpostitse, sen voi lähettää postitse.

Kaupungilla on varauduttu tekemään tukipäätökset ja tuen maksatukset ripeästi. 2000 euron avustus on kiinteä, eli se myönnetään kokonaisuudessaan, mikäli ehdot täyttyvät.

Hakemusten käsittelyyn saadaan tukea Pudasjärven Kehitys Oy:n yrityspalvelusta käsittelyn vauhdittamiseksi.

Päätöksiä tehdään viikottain, ja avustus maksetaan hakemuksessa ilmoitetulle tilille mahdollisimman päätöksenteon jälkeen. Hakemukset käsitellään saapumisjärjestyksessä ja myönteisen päätöksen saaneiden yrittäjien tuet maksetaan vastaavassa järjestyksessä.

Avustuksen saamisen ehtona on, että yrittäjän taloudellinen tilanne ja liikevaihto on koronavirusepidemian takia merkittävästi heikentynyt 16.3.2020 jälkeen. Merkittäväksi heikentymiseksi katsotaan, että tulot ovat pienentyneet vähintään 30 % edelliseen tilikauteen verrattuna.

Hakija voi olla yksinyrittäjä tai ammatinharjoittaja, jolla ei ole palkattua työvoimaa yritysmuodosta ja toiminnan rahoitustavasta riippumatta. Myös freelancerit ja kevytyrittäjät voivat hakea tukea.

Avustusta saadakseen yritystoiminnan tulee olla päätoimista ja yrittäjällä pitää olla yrittäjän eläkevakuutus (YEL-vakuutusnumero) tai hän voi esittää vähintään 20 000 euron vuosittaisen yrittäjätulon tai laskutuksen.

Yrittäjän täytyy toimia Suomessa ja yrityksen kotipaikka on Pudasjärvellä.

Avustuksen saamisen ehtona on lisäksi se, että yrittäjällä on edellytykset kannattavaan liiketoimintaan eli yritystoiminta on ollut kannattavaa.

Verovelallisella yrittäjällä tulee olla verohallinnon hyväksymä maksusuunnitelma velan maksamiseksi.

Avustus tulee käyttää yritystoiminnan 16.3.–31.8.2020 välillä syntyneiden menojen kattamiseksi, kuten yritystoimintaa varten hankittujen tilojen ja laitteiden kustannuksiin sekä kirjanpito- ja muihin toimistomenoihin. Avustusta ei voi käyttää yrittäjän palkkaan.

Avustus ei koske useamman yrittäjän yhteistä yritystoimintaa, esimerkiksi yrittäjäpariskuntaa tai osakeyhtiön osakkaita, vaan he voivat hakea tukea ELY-keskukselta. Avustus ei koske myöskään maatalousyrittäjiä.

Katso tarkemmat hakuohjeet ja ehdot pudasjärveläisten yritysten osalta tästä linkistä.

Linkki hakulomakkeeseen ja muuta tietoa löytyy lisäksi tästä linkistä.

Työ- ja elinkeinoministeriön verkkosivuilla on myös kysymyksiä ja vastauksia yksinyrittäjän tuesta, sivulle pääset tästä linkistä.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä