Sil­ta­re­mont­ti kat­kai­see Ruu­hen­suon­tien tämän syksyn aikana – huo­no­kun­toi­sen sillan re­mont­tiin on saatu eri­tyis­ra­hoi­tus­ta

Vielä tämän sulan aikana katkeaa liikenne tämän Livojoen ylittävän Ruuhensuointien sillan remontin takia.
Vielä tämän sulan aikana katkeaa liikenne tämän Livojoen ylittävän Ruuhensuointien sillan remontin takia.
Kuva: Toivo Kiminki

Vielä tämän syksyn aikana aloitettava siltaremontti katkaisee liikenteen Sarakylässä Ruuhensuontiellä.

Työn alle on tulossa Livojoen ylittävä silta Rytingissä.

Vuonna 1967 valmistunut silta on todettu sen verran huonokuntoiseksi, että sen remonttiin on saatu erityisrahoitusta.

– Sillan kantaviin rakenteisiin ei korjauksella puututa, mutta huonoon kuntoon kulunut sillan kansilankutus uusitaan, tietää Lapin ely-keskuksessa vaikuttava Joona Peltoniemi.

Hän on Pudasjärven ja Taivalkosken tiestön alueurakkaa valvova aluevastaava.

Remontti on tilattu yhteisurakkaa toteuttavalta Destia Oy:ltä. Se on käynnistänyt työt tilaamalla tarvittavat materiaalit, Peltoniemi kertoo.

Muuten urakkaa on valmisteltu esimerkiksi ilmoittamalla siitä Pudasjärven koulukyydeistä vastaaville. Isoja muutoksia ei tarvita, kyyditykset onnistuvat edelleen kahdella autolla, kun pieniä viilauksia niin Sarakylän koulun kuin yläkoululaisten aikatauluihin tehdään, kertoi yrittäjä Arto Tuominen alueen koulukyyditykset ajavasta Piipposen taksista.

Enemmän Tuominen on huolissaan Sarakyläntien sorapintaisen osuuden kunnosta ja sen vaikutuksista ajoihin.

– Kunhan siltatyö katkaisee liikenteen Ruuhensuontiellä, lisääntyy kulku tuolla sateiden aikana erittäin huonoon kuntoon menevällä tiellä, Tuominen pohtii tilannetta.

Destian työmaapäällikkö Vesa Tihinen kertoi töiden Ruuhensuontien sillalla alkavan lähiaikoina.

Tarkkaa kestoaikaa ja liikenteen poikkeusjärjestelyjen kestoa ei tässä vaiheessa voi kuin arvioida, hän mainitsi.

– Puolitoista-kaksi kuukautta siinä varmaankin menee, esitti arvionsa aikataulusta Joona Peltoniemi.

Siltaa ei ole mahdollista käyttää osittain.

Sillan kapeuden ja lankuista tehdyn kannen vuoksi työ onnistuu vain katkaisemalla liikenne kokonaan, Peltoniemi kertoi.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä