Käsissäsi olevassa Iijokiseudussa uutisoidaan, kuinka Pudasjärvi ja Taivalkoski kärvistelevät korkean työttömyyden kourissa. Tilanne on ollut pitkään huono, eikä risukasassa näy valonpilkahduksia.
Toisaalla samassa lehdessä kerrotaan Telatekin Taivalkosken konepajan työvoimapulasta. Kylillä liikkuu kyselyjä myös muiden alojen ammattilaisista: töitä olisi tarjolla esimerkiksi sosiaali-, terveys-, puu- ja ravintola-aloilla. Pilkahtaako valoa sittenkin, mutta sitä ei vain haluta katsoa?
Useiden työpaikkojen täyttämisen kohdalla ongelma on koulutuksessa, sillä korkeaa koulutusta vaativiin pesteihin ei monestikaan löydy päteviä hakijoita – saati sellaisia, jotka asuisivat paikkakunnalla. Pulaa on kuitenkin myös ammatillisen koulutuksen saaneista.
Luulisi siis, että tällaisessa tilanteessa työllistävien alojen koulutuspaikat olisivat tupaten täynnä. Näin ei valitettavasti ole, vaan ammattiopistossa joudutaan päinvastoin tosissaan miettimään, miten hommat tulevaisuudessa hoidetaan. Samaa pähkäillään myös työmailla maaseudulla ja metsissä.
Tilanteesta pois pääseminen vaatii laajaa yhteistyötä työelämän ja koulutusmaailman välillä, mutta toisaalta kunnollista ravistelua ajatustasolla. Työn pitää aina olla kannattavampaa kuin työttömyys, sillä kaikki työ on arvokasta.