Tou­ko­tal­kois­sa kyl­vet­tiin perunaa Van­hus­ten­ta­lo­yh­dis­tyk­sen pi­ha­pel­toon

Aarne Latvajärvi laittoi kuokalla rivit suoriksi ja Tarja Väisänen toi pussilla hevosen lantaa ravinteeksi. Lapset saivat oppia, mikä on oikea perunan istutusväli. Sehän on noin 30 senttiä, mutta riippuu myös mukulan koosta. Miila Puominen ja Tara Nurmela (vas.) kylvivät porkkanan siemeniä nauhassa. Tyttöjä ihmetytti, miten porkkana voi kasvaa nauhan läpi. Tästä se kasvaa. Kurenalan ensimmäisen luokan oppilaat saivat käteensä perunat, jotka jokainen sai itse kylvää maahan. Siemenperuna menossa peltoon. Koulunkäynnin ohjaaja Eevi Kyngäs opastaa Miila Puomiselle porkkanan istuttamisen saloja. Perunat istutetaan siistiin riviin. Toukotalkoissa nautittiin yhdessä kauniista kesäpäivästä. Vanhustentaloyhdistyksen rivitalojen asukkaat olivat tuoneet viljeltäväksi kukin nyssäkällisen perunaa. Kerhohuoneen pihalla talkoolaisia odotti kesäinen kattaus.
Aarne Latvajärvi laittoi kuokalla rivit suoriksi ja Tarja Väisänen toi pussilla hevosen lantaa ravinteeksi. Lapset saivat oppia, mikä on oikea perunan istutusväli. Sehän on noin 30 senttiä, mutta riippuu myös mukulan koosta.
Aarne Latvajärvi laittoi kuokalla rivit suoriksi ja Tarja Väisänen toi pussilla hevosen lantaa ravinteeksi. Lapset saivat oppia, mikä on oikea perunan istutusväli. Sehän on noin 30 senttiä, mutta riippuu myös mukulan koosta.
Kuva: Maiju Teeriaho

– Siitä se ura urkenee!

– Ensin työ, sitten leikki, tuumasivat ikäihmiset Vanhustentaloyhdistyksen kerhohuoneen piha-alueella pidetyissä toukotalkoissa.

Käytännön viisaus siirtyi sukupolvelta toiselle, kun Kurenalan koulun ensimmäisen luokan oppilaat ja seniorit touhusivat. He istuttivat yhdessä peltoon perunaa, porkkanaa, hernettä, salaattia ja kukkia.

– Perunan verso ulottuu teitä napaan asti, toukotalkoiden ideanikkari, vapaa-aikaohjaaja Tarja Väisänen havainnollisti lapsille.

Perunat kylvettiin oikeaoppisesti taakse, etteivät versot varjostaisi liikaa muita kasveja.

Peltoon laitettiin myös hevosen lantaa. Eräs ensimmäisen luokan oppilaista tiesi miksi:

– Ei se muuten kasva! Aino Salmela tuumi.

 

Entinen metsuri ja maanviljelijä Aarne Latvajärvi sanoi kuokkivansa peltoa jo 70 vuoden kokemuksella. Hän arvioi, että kerhohuoneen pihalla on peltomaata nyt noin 1,5 aaria.

Joillekin lapsista kylvö oli kuitenkin vasta ensimmäinen.

Kuusi noin 20:sta lapsesta viittasi, kun heitä kysyttiin, ketkä eivät ennen ole istuttaneet perunoita. Kokemus oli siis tarpeellinen.

Perunanverso ulottuu teitä napaan asti.

– Lapset saavat mukaansa vielä pussillisen salaattia, jotta he voivat myöhemmin istuttaa sitä kotona vaikka ruukkuun ja katsella kasvun ihmettä, Väisänen huikkasi.

On sovittu, että Vanhustentaloyhdistyksen rivitaloissa asuvat ikäihmiset huolehtivat pellosta kesän ajan.

– Syksyllä sitten pidämme tällä porukalla sadonkorjuujuhlat, joissa teemme ainakin perunaruokaa. Yli jäävät kasvikset jaetaan talojen asukkaille.

Ilmoita asiavirheestä