Suomen Punaisen Ristin Nälkäpäivän lipaskeräys jalkautuu Pudasjärvellä katukuvaan nyt torstaina ja perjantaina. Ensimmäisinä lippaiden kanssa lähtivät liikkeelle Hirsikampuksen oppilaat aamulla kello 9.
– Tämä on teille kerääjille syksyn tärkein koulupäivä, sanoi rehtori Mikko Lumme saattaessaan kerääjät matkaan.
Lippaat ja liivit sekä nipun ohjeita antoi SPR:n Pudasjärven osaston puheenjohtaja ja keräyspäällikkö Esa Erkkilä.
Nälkäpäivänä kerättävillä varoilla autetaan luonnonkatastrofien, konfliktien ja äkillisten onnettomuuksien uhreja Suomessa ja maailmalla. Tällä kertaa Nälkäpäivän lahjoituksilla pidetään toiminnassa SPR:n kenttäsairaala Bangladeshissa. Sinne on paennut lähes miljoona ihmistä Myanmarista, jotka elävät lohduttomissa oloissa Bangladeshissa Cox’s Bazarin leireillä.
Pudasjärvellä kerääjinä toimii Hirsikampuksen oppilaiden lisäksi Lakarin ja OSAO.n oppilaita sekä kolmisenkymmentä vapaaehtoista.