Syöt­teen kan­sal­lis­puis­ton tal­vi­ret­kei­ly- ja erä­maa­reit­tien yl­lä­pi­to on lo­pe­tet­tu – tupia sul­je­taan ko­ro­na­vi­ru­se­pi­de­mian takia

Raatetupa sijaitsee Kansallispuiston Syötteen osa-alueella erämaisella pohjoisosalla Kumpu-Raatevaaran päällä, Ruuhensuo - Kaunislampi - Rytivaara reitin varrella. Raatetupakin on suljettu toistaiseksi koronavirusepidemian takia.
Raatetupa sijaitsee Kansallispuiston Syötteen osa-alueella erämaisella pohjoisosalla Kumpu-Raatevaaran päällä, Ruuhensuo - Kaunislampi - Rytivaara reitin varrella. Raatetupakin on suljettu toistaiseksi koronavirusepidemian takia.
Kuva: Toivo Kiminki

Iijokiseutu

Koronaviruksen leviämisen ehkäiseminen vaikuttaa yhä enemmän alueen kansallispuistoissa.

Metsähallitus sulkee Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa kansallispuistojen sekä muiden Metsähallituksen hoitamien suosituimpien retkeilykohteiden tupia ja kotia koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi.

Jo aiemmin Metsähallitus ilmoitti sulkevansa vuokrattavat tuvat. Uusimman linjauksen mukaan myös autio- ja päivätupia sekä kotia suljetaan muun muassa Rokualla, Syötteen alueella, Oulangalla sekä Valtavaaran suojelualueella, Riisitunturin ja Hossan kansallispuistoissa.

– Rakennukset lukitaan ja oviin laitetaan ilmoitus käyttökiellosta. Ilmoituksia laitetaan myös reittien lähtöpisteisiin ja muille keskeisille paikoille, Metsähallitukselta tiedotetaan.

Tieto suljetuista paikoista päivitetään Metsähallituksen luontoon.fi-verkkopalveluun kohteiden sivuille.

Myös kansallispuistojen talvireittien ylläpito on lopetettu tältä talvelta. Pudasjärvellä, Syötteen kansallispuiston alueella kulkevia hiihtolatuja ei enää ylläpidetä.

Samoin ei enää ylläpidetä kansallispuiston talviretkeilyreittejä, joita on käytetty muun muassa pyöräilyyn, lumikenkäilyyn ja erämaahiihtoon.

Lisäksi Syötteen kansallispuiston erämaareitin ylläpito on lopetettu tältä talvelta.

Syötteen latupooli ylläpitää edelleen Syötteen matkailualueen ydinalueen latuja. Syötteen latupoolin hallitus päätti keskiviikkona pitämässään kokouksessa lopettaa valtaosan alueen latujen kunnossapidosta heti.

Kuitenkin on aikomus pitää hiihdettävänä pääsiäispyhiin asti ladut Kelosyötteeltä Iso-Syötteen kautta luontokeskukselle sekä Syötteen kierros.

Lisää tietoa latutilanteesta löydät tästä linkistä.

Myös Rokuan latupooli ylläpitää edelleen alueen latuverkostoa ja monitoimiuraa.

Kuusamossa Oulangan kansallispuiston erämaareitti on suljettu, samoin Suomussalmella Hossan kansallispuistossa hiihtolatujen ja monitoimireittien ylläpito on lopetettu tältä talvelta.

Metsähallituksen luontokeskukset ovat olleet pääsääntöisesti kiinni jo noin viikon verran.

Syötteen luontokeskuksen yrittäjävetoinen Kahvila Korppi palveli ulkoilijoita tämän viikon torstaihin 26.3. saakka.

Metsähallituksen Luontopalvelujen asiakaspalvelu toimii edelleen puhelimitse sekä somen ja sähköpostin välityksellä.

Metsähallitukselta muistutetaan, että suosituimpia retkeilykohteita kannattaa välttää eikä maastoon tulisi lähteä liian kauas.

– Myös luonnossa on syytä muistaa samat terveysviranomaisten ohjeet kuin kaupungeissa ja taajamissa: kanssaretkeilijöihin on pidettävä riittävä turvaväli ja hyvä hygienia on muistettava taukopaikoilla ja retkikohteiden käymälöissä.

Metsähallituksen Luontopalvelujen koronavirukseen liittyvä ajantasainen ohjeistukseen pääset tästä linkistä.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä