Syöt­teen hiih­to­kau­den jat­kol­le löytyi mak­sa­jia – lunta la­duil­le riittää mai­nios­ti

Osaa Syötteen laduista kunnostetaan edelleen, vaikka koronatilanteen takia alueen palveluja on vähennetty. Lunta tunturimaisemissa on runsaasti, joten lumitilanteen puolesta hiihtäminen kyllä onnistuu.
Osaa Syötteen laduista kunnostetaan edelleen, vaikka koronatilanteen takia alueen palveluja on vähennetty. Lunta tunturimaisemissa on runsaasti, joten lumitilanteen puolesta hiihtäminen kyllä onnistuu.
Kuva: Toivo Kiminki

Toivo Kiminki

Koronaviruksen takia pääsiäiseen lopetettu Syötteen hiihtolatujen kunnossapito ei ollut läheskään kaikkien mieleinen ratkaisu.

Latupoolin päätös toki piti, mutta innokkaita hiihtäjiä on riittänyt niin, että latukone on kiertänyt Kelosyöte–Iso-Syöte–Luontokeskus–Syötteen kierros–Riihikumpu–Pytkynharju -reitin viimeksi tänään keskiviikkoaamuna.

Latujen kunnostuksen tänäkin talvena hoitanut Syötteen maansiirto sai vetoomuksia kunnossapidon jatkamiseksi, kertoi yrittäjä Jari Särkelä.

– Kun eivät pelkästään vedonneet, vaan ovat keränneet työhön rahaa, niin ainakin viikonloppuun asti pidetään tamppari liikkeellä, mies kertoi.

– Koska lunta Syötteellä riittää, voi kausi tuosta jatkuakin, Särkelä arvioi maksajien miettivän.

Rahoittajiksi ilmaantui tuntuva joukko Syötteen mökeillään etätöitä tekeviä ihmisiä.

– Kiitoksia on latujen kunnostuksesta tullut, ja kiitellä saa itsekin maksajia, Jari Särkelä sanoi.

Ilmoita asiavirheestä