Hirsikampukseen tulee taidetta
Parhaillaan rakenteella olevaan hirsikampukseen suunnitellaan teemaan sopivaa taideteosta. Merkittävää teosta suunnitellaan hirsikampuksen sisääntuloportin kohdalle kampusta kaunistamaan.
– Veistos on luonteeltaan hyvin sijoitettu Pudasjärven maamerkki, joka kiinnittää Kuusamontiellä myös liikenteen huomion, kulttuurineuvos Tuure Holopainen paljastaa.
Hän sai viime vuoden lopussa Pudasjärven kaupungilta tehtävänannokseen selvittää ja järjestellä teoksen rahoitusta, sekä laatia sopimuksen teokselle uumoillun tekijän, kuvanveistäjä Kari Tykkyläisen kanssa.
Sopimusta ei ole vielä allekirjoitettu, mutta Tykkyläinen on laatinut veistoksesta jo luonnoksen esiteltäväksi mahdollisille rahoittajille.
Maaliskuun 2015 lopulla kirkkoneuvostokin päätti osallistua 1 000 eurolla ”Metsästä salvokseksi” -veistoksen rahoitukseen Holopaisen ja Pudasjärven kaupungin hakemuksesta.
Pudasjärven kaupunki osallistuu myös itse veistoksen rahoittamiseen. Lisäksi rahoitusta haetaan useilta muilta tahoilta.
Metsästä salvokseksi -veistos tulee olemaan kokonaan pronssia, ja siihen tulee hirsiä kuvaavat pronssirakenteet.
Veistoksessa on tarkoitus olla vähintään viisi metriä korkea puu. Siihen tulee myös viisimetrisiä oksia toisiinsa kiinni, ikään kuin ”jalostettuja hirsiä”. Yhteensä tälle puun oksista koostuvalle kaarelle tulee mittaa 15 metriä.
Teokseen tulee myös henkilöhahmoja, kuten salvomassa oleva mies.
– Teos on samalla Suomen hirsiteollisuuden symboli, Kari Tykkyläinen kommentoi.
Veistoksen on tavoitteena valmistua vuoden 2016 hirsikampuksen avajaisiin.