Hymy oli herkässä maanantaina, kun Pudasjärven vanhus- ja vammaisneuvoston puheenjohtaja Esko Ahonen katseli Tuomas Sammelvuo -salin täysiä tuolirivejä. Runsaslukuinen talkoolaisten joukko oli asetellut noin 190 tuolia sunnuntaina valmiiksi toiveikkaina siitä, että maanantain Seniorimessut kiinnostavat pudasjärveläisiä. Ja kiinnostivathan ne.
Jo aamukymmeneltä väkeä saapui saliin seuraamaan messujen ohjelmaa ja tutustumaan liki 30 näytteilleasettajan tarjontaan. Avaussanoissaan Ahonen painotti, että messujen tarkoituksena on tuoda esille ikäihmisille merkityksellisiä asioita.
Ikäihmisten määrä Suomessa kasvaa tulevaisuudessa, ja vuonna 2030 yli 65-vuotiaita on jo yli 1,5 miljoonaa.
– Uusimman väestöennusteen mukaan Suomen väkiluku kääntyy laskuun 12 vuoden kuluttua. Syynä tähän on syntyvyyden lasku, hän luetteli tilannekuvaa.
Ahosen mukaan vanhusten ja ikääntyvien hyvinvointi edellyttää vastuullista päätöksentekoa ja merkittävää muutosta asenteissa.
– Ikääntyvät ja ikääntyneet ovat eri-ikäisiä, innostuneita, aktiivisia ja osallistuvia ihmisiä. He ovat voimavaramme – miten paljon heillä onkaan osaamispääomaa, jota ei ole vara hukata.
Useassa puheenvuorossa kehotettiin varautumaan vanhuuteen monin keinoin ennen kuin se on myöhäistä. Myös parasta aikaa vietettävän vanhusten viikon teemana on ”Varaudun vanhuuteen”.
– Vanhuuteen varautuminen on ennakointia, jotta ikävaihe olisi mahdollisimman hyvä, laadukas ja turvallinen, Ahonen totesi.
Väestönkehitystä kommentoivat myös useat muut puhujat, kuten kirkkoherra Timo Liikanen ja kaupunginjohtaja Tomi Timonen.
Pudasjärvellä eläkeläisten määrä on jo nyt kolmasosa kuntalaisista, ja osuus kasvaa koko ajan. Seurakunnassa senioreita toimii erilaisissa vapaaehtoisissa tehtävissä runsaasti. Liikanen painottikin yhteisen tekemisen merkityksen olevan suuren vanhusten hyvinvoinnille.
Kaupunginjohtajan mukaan kaupunki tuottaa palveluja kaiken ikäisille. Hän näki tulevaisuuden myönteisenä, vaikka ennusteet povaavat väen vähenevän ja vanhenevan.
– Ennusteet pohjautuvat nykyiseen suuntaan. Voimme vaikuttaa niihin, jos haluamme, Timonen mietti.
Asiantuntijoiden puheenvuorot kuultiin kuulon heikkenemisestä, muistiasioista, liikuntapalveluista- ja suosituksista, ikääntyneen näöstä sekä turvallisesta lääkehuollosta. Pääesiintyjänä ”Hyvä mieli vanhetessa” -teemasta luennoi geriatri Marja-Liisa Karjula.
Kevyempää ohjelmaa tarjoilivat Lakarin koulun oppilaskuoro, Eläkeliiton kuoro, kansalaisopiston opiskelijoista koostuva Tanssiksi-tanssiliikuntajoukko sekä teatterialan monitaituri, suomussalmelainen Eero Schroderus. Hän heittäytyi yleisön eteen monologeillaan ja sai messuväen rentoon tunnelmaan eri teemojen mielenkiintoisen käsittelyn myötä. Yleisön suuri suosikki oli Senior shopin muotinäytös, jonka malleina nähtiin päivätoiminnan ikäihmisiä.
Maa- ja kotitalousnaiset vastasivat messujen tarjoiluista. Lounasta meni lähes pari sataa annosta sekä kahvia ja pullaa monin verroin enemmän. Arvioiden mukaan messutapahtumassa vieraili päivän aikana ainakin 500–600 henkeä, mikä oli järjestäjien mukaan hieno onnistuminen ensimmäiseksi tähän malliin järjestetyksi tapahtumaksi.
– Suuri kiitos yhteistyökumppaneille ja talkooväelle, vanhus- ja vammaisneuvoston toimijat kiittivät.