Rau­han­ju­lis­te­kil­pai­lun parhaat sel­vil­lä: katso vä­rik­käät voit­ta­ja­työt

Janne Moilanen ja Viivi Antikaisen työ, Aila Helve ja Anni Viljamaan maalaus sekä Elvi Räisänen ja Elina Jylhänlehto käsisään Krista Herukan rauhanjuliste. Kyläkoulujen voittajat vasemmalta: Krista Herukka, Peppi Nieminen ja Tuomas Sarajärvi Hirsikampuksen voittajat: Viivi Antikainen, Ali Akbar Modareszadeh ja Annika Ranua. Lakarin koulun parhaat: Anni Viljamaa, Emmi Ekdahl, Roosa Rönkkö.
Janne Moilanen ja Viivi Antikaisen työ, Aila Helve ja Anni Viljamaan maalaus sekä Elvi Räisänen ja Elina Jylhänlehto käsisään Krista Herukan rauhanjuliste.
Janne Moilanen ja Viivi Antikaisen työ, Aila Helve ja Anni Viljamaan maalaus sekä Elvi Räisänen ja Elina Jylhänlehto käsisään Krista Herukan rauhanjuliste.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Lions-klubit eri puolilla maailmaa sponsoroivat joka vuosi lionien kansainvälistä rauhanjulistekilpailua paikallisissa kouluissa ja nuorisoryhmissä.

Kauden 2016–2017 kilpailun teemana on ”Rauhan juhla”. Kilpailuun osallistui Pudasjärveltä 5.–6.-luokkien oppilaita Hirsikampukselta, Lakarin koululta ja kyläkouluilta. Yhteensä piirustuksia oli reilu sata.

Maanantaina pidettiin Rauhanjuliste-kisatöiden arviointikokous Hirsikampuksella. Paikalla tuomaroimassa olivat LC Pudasjärvi Hilimojen lion Aila Helve, LC Pudasjärvi Hilimojen presidentti, lion Elvi Räisänen sekä LC Pudasjärven lion Janne Moilanen.

– Kyllä siinä oli katselemista. Ihania töitä ja hyviä ideoita. Joka työstä haettiin näkyviin kilpailun teemaa, rauhan sanomaa, miettivät tuomaristoon kuuluvat.

Julisteet arvioitiin kolmella kriteerillä, jotka olivat omaperäisyys, taiteellisuus ja teeman ilmaiseminen. Arviointiraadin mukaan Pudasjärven koululaisten töissä nämä kriteerit täyttyivät erinomaisesti.

– Tiukan vertailun ja pohtimisen jälkeen tuomarit löysivät kolme parasta työtä jokaisesta sarjasta, kertoo kilpailun sihteeri, LC Pudasjärvi Hilimojen lion Elina Jylhänlehto.

Arviointikriteerit täyttyivät erinomaisesti.

Parhaat työt palkitaan rahapalkinnoin, lisäksi jokaisen sarjan voittajatyö jatkaa kisassa piiritasolle. Piiritason voittajatyö jatkaa Suomen tasolle, minkä voittaja puolestaan pääsee osallistumaan kansainväliseen kilpailuun eli Rauhanjuliste-kisan finaaliin.

Kilpailun tavoitteena on korostaa maailmanrauhan merkitystä maailman kaikille nuorille. Taidekilpailu kannustaa nuoria ympäri maailmaa ilmaisemaan näkemyksiään rauhasta sekä levittämään rauhaa ja kansainvälistä yhteisymmärrystä.

Myös Pudasjärven lionien mielestä sanomaa on syytä levittää ja kansainvälisyyttä korostaa. He toivovat, että töitä tehdessään lapset ovat pohtineet rauhan sanomaa ja merkitystä.

Pudasjärven Lions-klubit kiittävät pudasjärveläisiä opettajia kilpailuun mukaan lähtemisestä.

– Suuri kiitos myös kaikille kilpailuun osallistuneille oppilaille, lionit kiittävät.

Maailmanlaajuisesti viimeisen 28 vuoden aikana yli neljä miljoonaa lasta lähes sadasta maasta on osallistunut kilpailuun. Rauhanjulistekilpailu järjestetään jälleen ensi vuonna, silloin uusin aihein.

LC-Rauhanjulistekilpailu 2016-2017, Pudasjärvi

Hirsikampuksen voittajat:

1. Viivi Antikainen, 5A

2. Ali Akbar Modareszadeh, 5A

3. Annika Ranua, 5A

Lakarin koulun voittajat:

1. Anni Viljamaa, 6A

2. Emmi Ekdahl, 6A

3. Roosa Rönkkö, 6A

Kyläkoulujen voittajat:

1. Krista Herukka, Hirvaskosken 5. lk

2. Peppi Nieminen, Sarakylän 6. lk

3. Tuomas Sarajärvi, 6. lk

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä