Rap­sak­ka -30 asteen pak­ka­nen aamulla

Kokkokylällä oli maanantaina 27.1. Aamuaurinko punainen. Pakkasta oli - 30 astetta.
Kokkokylällä oli maanantaina 27.1. Aamuaurinko punainen. Pakkasta oli - 30 astetta.
Kuva: Sari Piri

Maanantaiaamu oli monin paikoin Pudasjärvellä rapsakka. Pakkasta mitattiin paikoin reilu - 30 astetta. Forecan sääennusteen mukaan sää tasoittuu vähemmän kylmäksi ja lauhtuu edelleen viikonvaihteessa.

Matalimmat lukemat ilmoitti maanantaina Pärjänsuolla, jossa mitattiin varhain aamulla klo 7.00 -31 astetta kertoo Mirka Väyrynen Iijokiseudun Facebook-ryhmässä. Ikosenniemellä Seija Kälkäjä. Mittari näytti -30,4 pakkasastetta. Telkkälä - Kokkokylällä Pudasjärven ja Ranuan rajalla Sari Piri ilmoitti lukemaksi tasan -30 astetta. Aamu oli kuitenkin samalla avautunut loistavan punaisena auringonnousuna.

Kurenalla myös Tytti Maria Koistinen oli mitannut -30 asteen pakkasen. Rauhalankankaalla Henna Ryhäsen mittari näytti -28,2 astetta.

Pohjat ilmoitti kuitenkin kemijärveläinen lukijamme, -32,5 astetta, kertoo Janne Partala.

Forecan mukaan tiistain alin lömpötila Pudasjärvellä olisi -15 astetta ja keskiviikkona vain -12 pakkasastetta. Perjantain ja lauantain välinen yö olisi ennusteen mukaan vielä viileä, mutta lauantaina sää olisi jo selkeästi lauhtuva.

Edit. Lisätty lukemia klo 16.44.

Ilmoita asiavirheestä