Taaleritehtaan omistama Pudasjärven Tuulipuisto-niminen yhtiö on saanut Pudasjärven kaupungilta rakennusluvat sähköaseman ja kolmen tuulivoimalan rakentamista varten Puhoskylän Tolpanvaaraan.
– Nyt on vireillä pieni hanke, jonka paikka on valittu niin, että vaikutuksia on mahdollisimman vähän. Näin voidaan edetä rakennusluvalla, sanoo Taaleritehtaan operatiivinen johtaja Erkki Kunnari.
Alueella on jo aiemmin tehty mittavat ympäristöselvitykset. Niitä täydennettiin rakennusluvan hakua varten.
Metsähallituksen maalle rakennettaviksi kaavailtu hanke otetaan seuraavaksi yhtiössä tarkempaan suunnitteluun. Keväällä siitä on tulossa ratkaisuja, Kunnari ennakoi.
Rakennuslupa, kuten muutkin Pudasjärvellä myönnettävät, on myönnetty viranomaispäätöksellä. Siitä on mahdollista tehdä oikaisupyyntö kaupungin viranomaislautakunnalle.