Pu­das­jär­ven yh­teis­met­sä pe­rus­tet­tiin

Rauno ja Hilkka Honkanen sekä Anja Salminen, Pekka Niemitalo ja Urho Mäntykenttä etsivät Pudasjärven yhteismetsään liittämiään palstoja perustamiskokouksessa esillä olleista kartoista. Taustalla yhteismetsän sääntöihin perehtyy Anneli Määttä.
Rauno ja Hilkka Honkanen sekä Anja Salminen, Pekka Niemitalo ja Urho Mäntykenttä etsivät Pudasjärven yhteismetsään liittämiään palstoja perustamiskokouksessa esillä olleista kartoista. Taustalla yhteismetsän sääntöihin perehtyy Anneli Määttä.
Kuva: Juha Hagelberg

Pudasjärven yhteismetsän perustamisasiakirjat allekirjoitettiin viime viikolla Pohjantähdessä. Yhteismetsään liittyi lopulta Pudasjärven kaupungin lisäksi 41paikkakunnalla metsää omistavaa yksityishenkilöä.

Yksityisten hallussa oli muodostuneesta yhteismetsästä 28 tilaa ja 44 palstaa, yhteispinta-alaltaan 1207 hehtaaria. Lisättynä kaupungin yhteiseen hyvään liittämillä 27 tilalla ja 44 palstalla koko yhteismetsän pinta-alaksi saatiin 1782 hehtaaria.

Koko yhteismetsän rahallinen arvo on yli 1,8 miljoonaa euroa. Pudasjärven kaupunki lähti aikanaan hankkeeseen mukaan lähinnä siksi, että yhteismetsä voi käyttää metsänhoitotöihin Kemera-varoja, mikäli julkinen omistus on alle 60 prosenttia. Pudasjärven kaupungin osuus muodostetusta yhteisöstä on nyt 37,2 ja yksityisten 62,8 prosenttia.

Hanketta vetäneen Maanmittauslaitoksen Mikko Honkasen mukaan suurin osa yhteismetsän yksityisosakkaista on ulkopaikkakuntalaisia: toistakymmentä asuu Oulun seudulla, muutama muualla Pohjois-Suomessa ja vajaat 10 pääkaupunkiseudulla. Löytyypä osakasjoukosta yksi ulkomailtakin. Pudasjärveläisiä osakkaita on 11.

Kurenalla asuva Anneli Määttä kertoi liittäneensä pienen metsäpalstansa Sarakylästä yhteismetsään, kun ”yksin ei tule hoidetuksi”. Tähänkin saakka sitä on hänen mukaansa hoitanut paikallinen metsänhoitoyhdistys.

Yhteismetsään liitti maansa Sotkajärveltä myös Urho Mäntykenttä, jonka noin 60 hehtaarin metsäpalsta on sellaisessa paikassa, ettei kesällä pääse kuin ”roimavarret” jalassa. Pari kilometriä on matkaa pikitielle.

– Ei siellä itse pysty tekemään töitä kuin talvella. Moottorikelkkapelissä tuotto on plus miinus nolla.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä