Anna Kerälä
– Hyvä, että saadaan järjestettyä yhteistä toimintaa. Päivä on ollut sataprosenttisesti onnistunut, kommentoi Kurenalan kyläyhdistyksen puheenjohtaja Kerttu Simu kesän ensimmäistä toritapahtumaa.
Tänään Pudasjärven torilla järjestettiin ensimmäistä kertaa tälle kesälle peräkärrykirppis, yhteislaulutilaisuus ja toritapahtuma. Torilla esiintyi ja yleisöä laulatti Suopunki-yhtye, ja paikalla kävivät puhumassa terveydestä ja hyvinvoinnista lääkäri Ilona Ritola ja sairaanhoitaja Vesa-Matti Ritola Medipudas oy:stä. Tapahtuman järjestivät Kurenalan kyläyhdistys ry ja Pudasjärven alueen sydänyhdistys ry.
– Sydänyhdistys on perustettu helmikuussa, ja uusia jäseniä on tullut mukavasti, kertoo Pudasjärven alueen sydänyhdistyksen puheenjohtaja Heimo Turunen.
Turunen on tyytyväinen päivän kulkuun, ja kovasti odotettu tapahtuma onkin kerännyt runsaasti kansaa torille.
– Lisätuolejakin piti tuoda ja kaikki saatavilla olevat istuimet kerätä lavan eteen, ja kaikki tuolit ovat olleet käytössä, hän toteaa.
Kauan odotettu peräkärrykirppis keräsi myyjät ja ostajat torille. Peräkärryjä torille tuotiin Simun mukaan 21.
– Keskimäärin on yleensä tuotu noin 30 peräkärryä, mutta olen hyvilläni näistä, mitä nyt on mukana. Korona- ja marja-aika saattavat jonkin verran vaikuttaa osallistumiseen, hän arvioi.
Tavaraa torille olivat tulleet myymään Anne ja Markku Korteslahti. Kyseessä oli myyjien toiset peräkärrykirppikset tälle kesälle.
– Porukkaa on käynyt kohtalaisesti, hieman vähemmän kuin Tulitauon kirppiksellä, he arvioivat.
Myös Sisko Kälkäjä on tullut myymään tavaroita kirppikselle.
– Ostin mökin Ikosenniemestä, ja siellä oli myytävää tavaraa, joten päätin tulla tänne myymään niitä, Lappeenrannasta kotiseudulleen takaisin muuttava Kälkäjä kertoo.
Ostoksille torille ovat tulleet Eija Laakkonen ja Maija Jaakola. Pikkuserkukset viihtyvät torilla aurinkoisessa säässä, ja molempien mielestä on mukavaa, kun toritapahtuma on saatu järjestettyä.
– Päätin, että en lähde tänään marjaan, vaan tulen käymään torilla, kun tällainen järjestetään, Jaakola kertoo.
Tyhjin käsin ei kotiin tarvitse lähteä, sillä Jaakola on löytänyt itselleen kuparipannun. Laakkonen puolestaan ei ole vielä tehnyt löytöjä, mutta on vielä aikeissa katsella tarjontaa.
– Kuulin kotoa musiikin soivan ja päätin tulla käymään samalla, kun käyn asioilla, Laakkonen tuumaa.