Pu­das­jär­ven kirk­ko­mu­siik­ki­vii­kol­la useita kon­sert­te­ja – kuo­ro­lau­lua, pia­no­mu­siik­kia, urkujen sointia ja kan­sa­lais­opis­ton op­pi­lai­den esi­tyk­siä

Pudasjärven kirkon nykyiset urut ovat olleet käytössä reilu kymmenen vuotta ja sen kunniaksi kirkkomusiikkiviikolla järjestetään urkokonsertti.
Pudasjärven kirkon nykyiset urut ovat olleet käytössä reilu kymmenen vuotta ja sen kunniaksi kirkkomusiikkiviikolla järjestetään urkokonsertti.
Kuva: Juho Niskasaaren aarkisto

Pudasjärven seurakunnan kirkkomusiikkiviikkoa vietetään marraskuun lopussa jo seitsemättätoista kertaa.

Viikon kestoa on täksi vuodeksi lyhennetty ja tapahtumat sijoittuvat kirkkovuoden viimeisen viikonlopun ympärille. Ensimmäinen kirkkomusiikkiviikon konserteista kuullaan torstaina 21.11. Sarakylän kappelissa.

Siellä esiintyvät Sarakylän kappelikuoro, Anna-Kaisa Yasin, viulu, Anne-Mari Kummala, alttoviulu ja Johanna Kummala, piano. Kuoronjohdosta ja säestyksistä vastaa Keijo Piirainen.

Perjantaina 22. marraskuuta kuullaan, kuinka pianotaiteilija Janne Oksanen (s. 1994) soittaa Toivo Kuulan pianoteoksia seurakuntatalolla.

Oksanen soitti ensimmäisen soolokonserttinsa 15-vuotiaana, jonka jälkeen hän on esiintynyt laajasti kotimaan lisäksi monissa Euroopan maissa ja Yhdysvalloissa. Keväällä 2018 hän esitti Toivo Kuulan koko pianotuotannon loppuunmyydyssä Musiikkitalon Camerata-salissa Helsingissä ja Yle Radio 1 äänitti konsertin.

Konsertin suuren menestyksen ansiosta levytys toteutui vuotta myöhemmin. Syksyllä 2019 Oksanen julkaisi debyyttialbuminsa Kuula: The Piano Works.

Oksanen on palkittu useissa kansallisissa ja kansainvälisissä kilpailuissa, mm. Leevi Madetoja 2012 ja Nordic Piano Competition 2017.

Oksanen on myös monipuolinen pedagogi. Hän on syventynyt ergonomisen pianonsoiton lähestymistavan opiskeluun ja opettamiseen. Hän kirjoitti aiheesta kirjallisen maisterityönsä Taubman Approach – pianistin parantava voima. Toukokuussa 2018 hän vieraili Lapin musiikkiopistossa mestarikurssiopettajana ja luennoitsijana.

– Tervetuloa kuulemaan pianomusiikkia perjantai-iltana, kehotetaan seurakunnasta.

Janne Oksanen on julkaissut syksyn aikana kokonaislevytyksen Toivo Kuulan pianotuotannosta.
Janne Oksanen on julkaissut syksyn aikana kokonaislevytyksen Toivo Kuulan pianotuotannosta.

Sunnuntaina 24. marraskuuta on vuorossa urkutaiteilija Ismo Hintsala. Hän esiintyy Pudasjärven kirkossa, jonka urut ovat olleet käytössä nyt reilut 10 vuotta. Ne otettiin käyttöön keväällä 2009, ja Hintsalan urkukonsertti juhlistaakin urkujen kymmenvuotista käyttöä.

Tämän vuoden musiikkiviikon päättää tällä kertaa maanantaina 25.11. kansalaisopiston oppilaiden konsertti seurakuntatalolla. Konsertissa esiintyy monen ikäisiä musiikin harrastajia.

Ilmoita asiavirheestä