Pudasjärven kaupunginvaltuusto kokoontui viime torstaina pitkästä aikaa.
Päällimmäisenä päätöksen teon alla oli talous, mutta päähuomion otti hamaan tulevaisuuteen siirretty jäähalli, joka sai aikaan kaksi pohjaesityksestä poikkeavaa esitystä.
Kaupungin talouden todettiin olleen sekä viime että tämän vuoden heikoissa kantimissa muusta kuin omasta toimista johtuen ja sen tähden on siirtynyt myös pitkään puhuttu jäähallihanke.
Kaupunginhallituksen pohjaesityksenä oli, että se siirretään vuosille 2022-2023 ja että valtuusto tekee myöhemmin rakentamisesta erillisen päätöksen.
Muotoilu ei kaikille kelvannut. Epäilyksiä esitettiin, että päätöksessä sitoudutaan rakentamiseen entisten suunnitelmien pohjalta. Vastustuksen aiheina olivat jäähallin paikka Hyvän Olon Keskuksen vieressä ja suunniteltu rakennusmateriaali, hirsi.
Pohjaesityksestä poikkeavia esityksiä tekivät Taina Vainio (kesk.) ja Paula Soronen (PS).
Vainio esitti hankkeen siirtämisen sijaan sen jäädyttämistä ja antamista seuraavan vaalikauden valtuuston päätettäväksi.
Sorosen mukaan päätösesitykseen olisi pitänyt lisätä kolmas kohta, jossa koko hankesuunnitelman sisältö olisi määritelty uudestaan.
Kaupunginjohdon näkemysten mukaan pohjaesitys ei sido mihinkään eikä siinä otettu kantaa jäähallin paikkaan eikä materiaaliin.
Tuleville vuosille on kuitenkin varattava hankkeelle rahat, jos se meinataan rakentaa. Varsinaisen päätöksenteon ajan arveltiin koittavan syksyllä 2021.
– Jäähallista ei ole luovuttu, mutta rakentamisen siirto tehtiin kaupungin tämän hetkisen heikon taloustilanteen takia, vakuutettiin.
Koskapa päätöksestä tuli eripuraa, kymmenen minuutin neuvottelutauon jälkeen asiasta äänestettiin, jossa kaupunginhallituksen esitys voitti äänin 21-6.
Pohjaesitystä vastaan äänestivät Sorosen ja Vainion lisäksi Tuula Kuukasjärvi (SDP), Suvi Kipinä (vihr.) sekä perussuomalaisten Mirka Väyrynen ja Antti Niemitalo.
Puolueittain yhtenäisenä rintamana äänestivät vasemmisto, kokoomus ja perussuomalaiset.