Kurenalan koulun paikalle tulevan Hyvän Olon Keskuksen rakentamisen rahoitus on kilpailutettu ja rahoituslaitokseksi on valittu Kuntarahoitus Oy.
Hankkeen lopulliset rahoitusneuvottelut käydään kaupunginjohtajan johdolla, mutta alustavassa puitesopimuksessa mainitaan, että Kuntarahoituksen rahoitusvastuun enimmäismäärä on 32 miljoonaa euroa.
Suunnitteluvaihe on alkanut tammikuussa ja alustavan aikataulun mukaan se päättyy lokakuun loppuun mennessä. Rakennusvaiheen on kaavailtu alkavaksi alkaa heinäkuun alusta ja rakennuksen pitäisi olla valmis viimeistään syyskuun alussa 2021.
Leasingrahoituksella tehtävään hankintaan liittyvät asiakirjat tulevat julkisiksi vasta, kun sopimus asiassa on tehty. Myös puitesopimus ja sen liitteet tulevat julkisiksi hankintasopimuksen allekirjoittamisen jälkeen.