Pudasjärveltä löytyy kultaa toistaiseksi vähemmän maaperästä, mutta sitäkin enemmän piirongin laatikoista. Aikain saatossa ja useammasta syystä jalometallia on pitäjään kannettu enimmäkseen vieropalkisista.
Osoituksena siitä, että Pudasjärveläiset ovat aina olleet kiiltävän perään kuin harakat, täällä on vieraillut säännöllisin väliajoin kullanostajia kuin Lemmenjoella konsanaan.
Viime perjantaina osuuskaupan pihalla parkkeerasi Jalonom Oy:n kulta-auto ostotarkoituksissa. Ymmärrettävistä turvallisuussyistä nimettömänä pysytellyt ostoliikkeen työntekijä ei myöskään tarkoista ostomääristä kertonut – totesi iltapäivällä vain, että asiakkaita on käynyt aivan mukavasti.
– Ei täällä käytäisi, jos ei kultaa tulisi.
Kullanarvioitsijan muistin mukaan yritys on vieraillut Pudasjärvellä vuodesta 2013 lähtien kymmenkunta kertaa, eikä kultasuoni ole vielä ehtymässä.
– Kultakorut, kultakolikot, kultahampaat ja ns. romukulta vaihtuvat kauttamme rahaksi nopeasti, kullanostaja kehui ja lupaili maailmanmarkkinahintaa vähennettynä muutaman prosentin provikalla.
Poikkeuksen sääntöön tekevät kuulemma kaikkein pienimmät kultaerät, joista maksetaan vähemmän. Siis - mitä enemmän kultaa, sitä paremmin maksetaan. Hintaan vaikuttaa lisäksi kuinka puhdasta kulta on.
Puhtaan, 99,9-prosenttisen, 24 karaatin kullan maailmanmarkkinahinta oli perjantaina klo 13 aikoihin 33,21 euroa grammalta.
Kullan pitoisuus laskee, kun siihen on sekoitettu muita metalleja ja hinta luonnollisesti laskee samassa suhteessa. 14 karaatin kullasta sai edellä mainittuun aikaan vain 10,68 euroa grammalta.
Jalonomille tarjottava arvometalli on ostajan mukaan pääasiassa rikkinäisiä koruja tai isovanhemmilta perittyjä vihkisormuksia, joilla ei enää käyttöä ole.
– Kultaharkkojakin on ostettu, mutta timantit irrotetaan koruista ja palautetaan omistajalle.
Ostettu ”romukulta” menee kierrätykseen. Se valetaan kultaharkoiksi, joita käytetään raaka-aineena uusien korujen valmistukseen tai muuhun teolliseen tuotantoon.
– Ostamme myös hopeaa, kuten vanhoja hopearahoja ja astiastoja. Niiden arvo määrittyy myös painon ja pitoisuuden perusteella.
– Esineiden arvo yleensä paljastuu niihin lyötyjen leimojen perusteella. Jos ovat epäselviä, niin voidaan lähettää myös röntgentutkimuksiin.
Hopean maailmanmarkkinahinta tosin on niin alhainen, että sitä pitää olla paljon, jotta tilin tekisi. Hinta vaihtelee ostajan mukaan 10-30 senttiä grammalta.
– Esimerkiksi perinteisen luokkasormuksen arvo jää alle euron, ostoliikkeen edustaja arveli.