Pu­das­jär­vel­lä tal­koil­tiin lu­pii­nien kim­pus­sa – kai­kil­le yh­tei­nen haaste hei­tet­ty

Perjantaina talkoissa lupiinit saivat kyytiä, kun ahkerat talkoolaiset alkoivat hommiin.
Perjantaina talkoissa lupiinit saivat kyytiä, kun ahkerat talkoolaiset alkoivat hommiin.
Kuva: Anna Kerälä

Perjantaina Pudasjärvellä vietettiin lupiinitalkoita. Kauralantien lupiinipellon kimpussa talkoiltiin aurinkoisessa säässä.

Talkoilun laittoi viime kesänä alulle Pudasjärven maa- ja kotitalousnaisten puheenjohtaja Raija Kälkäjä. Perjantaina vietetyt talkoot olivat tähän saakka ensimmäiset yleiset talkoot. Kälkäjä kertoo, että Pudasjärven kaupunki poisti viime kesänä lupiineja samalta alueelta ja nyt toimeen ryhdytään yhteistuumin.

– Nyt alkaa olla jo kiire lupiinitalkoiden kanssa, koska lupiinit kukkivat jo. Lupiini tekee kukkavanan, ja alimmat kukinnot pudottavat siemenet jo ennen kuin kukinta ehtii vanan yläpäähän saakka, Kälkäjä kertoo.

Talkoiden kitkentäjätteet vietiin lämpölaitokselle poltettaviksi.
Talkoiden kitkentäjätteet vietiin lämpölaitokselle poltettaviksi.
Kuva: Anna Kerälä

Vieraskasveista Pudasjärvellä kasvaa ainakin jättipalsamia, kurtturuusua ja komealupiinia.

– Kurtturuusu on varsinainen ongelma! Sen kitkeminen ei ole yksittäisten talkoiden hoidettavissa, vaan se on viranomaistahojen työtä, ja kaupungilla lieneekin jo suunnitelmia sen varalle.

Kurtturuusuja on myös runsaasti yksittäisillä pihoilla, mikä vaatii maanomistajan aktiivisuutta kitkemisessä. Kurtturuusujen hävittämiselle on varattu kolmen vuoden siirtymäaika, koska sitä käytetään laajasti koriste- ja hyötykasvina. Kurtturuusut tulee hävittää kesään 2022 mennessä.

Talkootyön lomassa ehdittiin pitää taukoakin. Tarjoilut olivat Pudasjärven maa- ja kotitalousnaisten järjestämät.
Talkootyön lomassa ehdittiin pitää taukoakin. Tarjoilut olivat Pudasjärven maa- ja kotitalousnaisten järjestämät.
Kuva: Anna Kerälä

Kitkentäjätteet täytyy hävittää asianmukaisesti, sillä jos kitketyn lupiinin heittää ojanpohjalle, pääsee kasvi leviämään uudelleen. Tärkeää onkin, ettei niittojätteitä jätetä levälleen kasvupaikalle rehevöittämään maaperää. Tehokkain tapa tuhota kukinnot on polttaminen.

Kälkäjä haluaa haastaa kaikki kyläyhteisöt, -yhdistykset ja yksittäiset ihmiset omalta osaltaan talkoisiin. Pudasjärven maa- ja kotitalousnaiset järjestävät uudet lupiinitalkoot syksyllä. Kälkäjä korostaa, että jos vieraslajien hävittämisessä tarvitsee neuvoa, häneen voi olla yhteydessä.

Lupiinit ovat levinneet nopeasti laajalle alueelle Kauralantien läheisyyteen.
Lupiinit ovat levinneet nopeasti laajalle alueelle Kauralantien läheisyyteen.
Kuva: Anna Kerälä
Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä