Poroelinkeinoon viimeaikoina julkisuudessa kohdistuneet ylilyönnit ovat saaneet paliskuntain yhdistyksen väen liikkeelle tiedottamaan asiasta poromiehille ja etsimään keinoja tilanteen rauhoittamiseksi.
Iso-Syötteellä järjestetyssä tilaisuudessa yhdistyksen toiminnanjohtaja Anne Ollila, toimistopäällikkö Matti Särkelä ja erityisasiantuntija Sanna Hast kävivät kertomassa Pudasjärven merkkipiirin poromiehille tilanteesta, joka on jo ryöstäytynyt vakavaksi.
Tilaisuudessa ihmeteltiin sitä, että noin parinkymmenen systemaattisesti poronhoitoa vastustavan nettikirjoittajan mielipiteitä otetaan vakavasti Helsingissä virkamies- ja jopa ministeritasolla.
Toiminnanjohtaja Ollilan alustuksen mukaan Koillismaan MTK:n paikallisyhdistykset ovat käyneet ministeriössä saakka vaatimassa porojen ympärivuotista tarhausta, mikä käytännössä tarkoittaisi poroelinkeinon lakkauttamista eteläisistä paliskunnista.
Kuusamon keskusta on tehnyt samansuuntaisen aloitteen tulevana kesänä järjestettävälle puoluekokoukselle ja parhaillaan ministeriössä ollaan miettimässä poronhoitolain uudistamista ja porolukujen tarkistamista. Nämä saattaisivat merkitä eläinmäärän vähentämistä ja pahimmassa tapauksessa poronhoitoalueen rajan siirtoa entisen Lapin läänin rajalle.
Esiin nostettua viljelijöiden ja poromiesten vastakkainasettelua tutkineen erityisasiantuntija Hastin mukaan hiljaisempi joukko viljelijöistä on sitä mieltä, että myös porot sopivat samalle alueelle eivätkä he halua toisten elinkeinoa lopettaa.
Samaa mieltä olivat entinen Pudasjärven kaupunginvaltuutettu Reijo Kenttälä ja Taivalkosken kunnanvaltuutettu Juha Virkkunen, jotka koeostivat, että keskustapuolue ei ole yhtenä miehenä porotaloutta lakkauttamassa eikä suurin osa viljelijöistäkään ole lokakampanjassa mukana.
Asian vahvistivat paikalla olleet porotaloutta sivutoimisesti harjoittavat viljelijät, joista keskustan kaupunginvaltuutettu Juha Heikkilän mukaan paikallistasolla ei ole asiasta keskusteltu. Hänen arvionsa oli, että selkeä enemmistö poliittisista päättäjistä tukee porotaloutta.
Heikkilän mukaan Pudasjärven MTK:n paikallisosaston puolesta porojen ympärivuotista tarhausta vaativan adressin allekirjoittivat omin päin puheenjohtaja ja sihteeri johtokunnan asiasta tietämättä.
Vastaisuuden varalle hän antoi neuvoksi, että johtokuntaan olisi hyvä saada porotalouden edustaja. Ajatus jalostui kokouksessa siihen suuntaan, että mahdollista olisi suorittaa koko MTK:n valtaus. Juridista estettä siihen ei ole. Lisäksi paliskunnat voivat liittyä tuottajajärjestön jäseniksi maakuntatasolla.
Ymmärrystä poromiessakista löytyi myös viljelijöitä kohtaan. Osa porovihasta tosin todettiin imetyn jo äidinmaidosta – mutta pääsääntöisesti keskustelun henki oli, että kun hyvin ei mene heilläkään, pahoinvointi on johonkin kanavoitava.
– Ei se kellään leipä levene, vaikka joka poro tapettaisiin, todettiin – ja arveltiin MTK:n ylilyöntien johtuneen huonosta satokesästä ja EU-pakotteista. Yhteistyön teurastamon monikäyttöhankkeiden osalta lupailtiin kaikesta huolimatta jatkuvan.
Kärkevistä kannanotoista esimerkiksi tukipolitiikan suhteen päätettiin toistaiseksi pidättäytyä. Asian tiivisti yhteen lauseeseen toimistopäällikkö Särkelä:
– Emme halua kiusata raskautettuja, mutta emme myöskään halua, että he kiusaavat meitä.
Kokouksessa päätettiin lisäksi alkaa kohottaa poromiesten julkisuuskuvaa järjestämällä Pudasjärvellä isompi seminaari porotaloudesta. Tilaisuuteen on tarkoitus kutsua kansanedustajia, ministeriön virkamiehiä ja itse ministeri Jari Leppä, jotta vallitsevasta tilanteesta voitaisiin antaa oikeaa tietoa.
Pääministeri Juha Sipilä on Särkelän mukaan tarkoitus kutsua kesäkuun alussa Rovaniemellä pidettävän poroparlamentin 70-vuotisjuhlakokoukseen. Mikäli aikataulu ei sovi, pääministeri toivotettiin tervetulleeksi Pudasjärvelle.