Pölk­ky-teat­te­riin uudet penkit ja parempi akus­tiik­ka – uu­dis­tet­tu teat­te­ri käyt­töön kirkon muis­to­ki­ven juh­las­sa

Taivalkosken Jokijärvellä sijaitsevalla Pölkky-teatterilla ei tänä kesänä ole esitetty näytelmää. Kausi peruttiin koronarajoitusten vuoksi. Aikaa on siis ollut remontille ja nyt kesäteatteri onkin saanut muun muassa uudet siniset penkit jokaiselle katsojalle.

– Aiemmin puupenkeillä oli tilaa noin kolmellesadalle katsojalle. Nyt paikkoja on 290, mutta muutamalla lisäpenkillä saadaan edelleen se kolmesataa katsojapaikkaa, kertoo Jokijärven kyläseuran puheenjohtaja Veikko Räisänen.

– Aiemmin katsojat valittelivat kun ei penkeissä ollut selkänojaa ja välillä jouduttiin tiivistämään. Nyt on selkänojalliset penkit ja jokaisella on ”oma tilansa”.

Samalla Pölkky-teatterin akustiikkaa korjattiin laskemalla esiintymislavan kattoa alaspäin.

– Esiintyjien ääni tahtoi kadota kun katto oli niin korkealla. Nyt ääni kuuluu paljon paremmin.

Kyläseura sai tukea hankkeen toteuttamiseen Leander-hankkeelta.

– Kylä seura teki tietysti myös talkoilla töitä.

Kyläseura toimiikin vireästi. Kyläseura omistaa teatterin lähellä olevan entisen koulurakennuksen ja pihalla olevan rivitalon. Rivitalossa ja koululla asuu vuokralaisia.

Uusittu Pölkky-teatteri saa ensikasteen Jokijärven kirkon muistomerkin 60-vuotisjuhlissa elokuun 23. päivä.

– Teatteria esitetään jälleen ensi kesänä. Tänä kesänä oli tarkoitus esittää Avioliittosimulaattoria. Se siirtyy nyt ensi kesälle.

Teatterilla järjestetään kuitenkin kylän omia tapahtumia.

– Laulamme täällä muun muassa karaokea. Tämä on kyläyhdistyksen ja siis kyläläisten yhteinen paikka.

Laulamme täällä muun muassa karaokea. Tämä on kyläyhdistyksen ja siis kyläläisten yhteinen paikka.
Veikko Räisänen
Kyläseuran puheenjohtaja

Ensi kaudella esitettävä näy-telmä on Veera Niemisen rakkausromaaniin perustuva esitys.

Se on tarina suuresta salamarakkaudesta ja maa-Jussin tuoreesta morsiamesta, joka rikkoo neljän miehen vaiteliaan kotirauhan.

Vilkas itäsuomalainen Aino rakastuu ensisilmäyksellä Jussiin ja päättää muuttaa pojan kotitilalle Länsi-Suomeen. Jussi ei tosin asu yksin, vaan isänsä, setänsä ja veljensä kanssa. Mutta Aino vain nauraa, hän nyt sopeutuu mihin vain! Kun morsian saapuu kuukauden koeajoon, pihan yli lähestyy jörö ukko, mulkoilee lippiksen alta ja mutisee ”Uggoloi”. Mitä se sanoi? Kuka se on? Onkohan edessä sittenkään silkkaa lystiä?

Tarina oli ensi kertaa näyttämöllä Pyynikillä 2015.

Ilmoita asiavirheestä