Poh­jois-Poh­jan­maal­la ei yhtään uutta to­det­tua ko­ro­na­tar­tun­taa – OYS:ssa kaksi ko­ro­na­po­ti­las­ta te­ho­hoi­dos­sa

Testein todettujen koronatartuntojen määrä ei ole kasvanut Pohjois-Pohjanmaalla viimeisen vuorokauden aikana.
Testein todettujen koronatartuntojen määrä ei ole kasvanut Pohjois-Pohjanmaalla viimeisen vuorokauden aikana.
Kuva: Risto Pikkupeura

Iijokiseutu

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri tiedotti perjantaina, että koronatilanne on ennallaan Oulun yliopistollisessa sairaalassa.

OYS:ssa oli perjantaina aamulla hoidossa kuusi koronapotilasta. Potilaista kaksi oli tehohoidossa ja neljä osastohoidossa.

Laboratoriovarmistettuja koronatartuntoja on Pohjois-Pohjanmaalla yhteensä 116 kappaletta. Viimeisen vuorokauden aikana Pohjois-Pohjanmaalla ei ole todettu uusia koronatartuntoja.

Suomessa on varmistettu yhteensä 4395 koronavirustartuntaa. Terveyden- ja hyvinvoinninlaitoksen (THL) tilaston mukaan uusia tartuntoja on todettu 111.

Perjantaina koronaviruksen aiheuttamaan tautiin kerrottiin kuolleen Suomessa 177 ihmistä.

Epidemiatilannetta ja testausmääriä voi seurata THL:n verkkosivujen koronakartasta, johon pääset tästä linkistä. Samalla sivustolla selviää kuntakohtaiset tartuntatiedot, jos kunnassa on todettu viisi tartuntaa tai enemmän.

Pudasjärvi ei kuulu yli viiden tapauksen kuntien joukkoon.

Ilmoita asiavirheestä