Pintamojärviyhdistys on valmis oikeudellisiin toimenpiteisiin Pintamojärven säännöstelyluvan haltija Koskienergia Oy:tä kohtaan, päätettiin yhdistyksen vuosikokouksessa heinäkuussa.
Yleinen kokous kuitenkin hyväksyi hallituksen esityksen etenemisestä neuvotteluteitse pienin askelin. Seuraava neuvottelutilaisuus osapuolten kesken on tarkoitus järjestää elokuussa Ely-keskuksen tiloissa Oulussa.
– Pintamon syyspintaa on saatu laskettua neuvotteluteitse muutamalla kymmenellä sentillä, mutta nyt on kevätvesi ryöstäytynyt yli äyräidensä, kauhisteli yhdistyksen puheenjohtaja Ari Korteslahti.
– Säännöstely on aiheuttanut Pintamon rannoilla pahoja tuhoja, kuvaili Korteslahti ja siteerasi Koskienergian muutaman vuoden takaista toimitusjohtajaa - jonka mukaan 10 sentin vedenkorkeuden lasku merkitsee voimalan tuotossa noin tuhannen euron vähennystä.
– Nyt on 40 sentin vedennostolla ja 4000 euron tuotolla saatu aikaan miljoonan vahinko.
Tulvakevät nostatti Pintamojärven pintaa touko-kesäkuun vaihteessa säännöstelyluvan ylärajoille. Korkeimman veden aikaan reuhannut Lyyli-myrsky hakkasi järven pohjoisrantaa ja vyörytti rannoilta veteen satoja kuutioita maata. Järveen valui sekä rannanomistajien että osa aikaisemmin voimayhtiön kunnostamaa rantaviivaa.
Kokousväen mukaan vahinko olisi ollut estettävissä tulvaennusteita ennakoimalla sekä Pintamon latvavesillä sijaitsevan toisen säännöstelyaltaan vesien kääntämisellä luonnolliseen suuntaansa – kuten säännöstelylupaehdoissa on määrätty.
Katastrofaalista tilannetta keväällä seuranneet ihmettelivät voimayhtiön selityksiä vedenkorkeuksista.
– Milloin voimala-aukon seula on ollut tukossa ja patoallas liian täynnä sekä juoksutettu täysillä ja toimittu on muutenkin lupaehtojen sallimissa puitteissa.