Yli sata Pärjänsuon kansakoulun käynyttä vierasta saapui muistelemaan entisen kotikylänsä elämää heinäkuun lopun kyläjuhlassa.
Juhlan aluksi Elvi Räisänen kertoi koulun historiasta. Maaherra Eino Siuruainen puhui yhteiskunnallisesta kehityksestä ja asutustilalakien vaikutuksista kylien kehittymiseen.
Vuonna 1957 koululle opettajaksi tullut Vuokko Ilkka muisteli kouluelämää nuoren opettajan silmin.
Kun koulun läpikäyneen oppilaan Valde Määtän puheenvuoro olisi ollut, juontaja erehtyi ilmoittamaan ruokailusta, jolloin puheenvuoro hukkui yleiseen hälinään. Tärkeä koululaisen näkökulma jäi monilta kuulematta.
Jo ennen puhujan kouluaikaa olivat vuonna 1930–40 syntyneet Pärjänsuon lapset kulkeneet ensimmäiset koulutiensä vaikeissa olosuhteissa. Hiihdettiin tai käveltiin pitkiä koulumatkoja. Koulua pidettiin kylän taloissa: Kaitalassa, Kolmiossa, Marttilassa, Niemelässä, Lapiossa ja joskus jopa Suvannon koululla asti.
Jos oli kireä pakkanen tai tulva-aika, lasten oli jäätävä yöksi opettajan luo tai johonkin taloon jopa viikoiksi. Silloin monella oli täkki selässä mukana nukkumista varten, sillä taloissa ei riittänyt petivaatteita vieraille.
Kaikki muuttui paremmaksi vuonna 1949, kun kylälle valmistui oma punainen koulurakennus. Pärjänsuon koulu toimi kylällä vuoteen 2010 saakka.