Syötteen koululla vietettiin syyskuun loppua läksiäistunnelmissa.
Koululla viimeksi ainoana opettajana toiminut Paavo Tolkkinen päätti jäädä eläkkeelle, kun siihen vaaditut ikävuodet tulivat täyteen.
Viimeisen työpäivänsä aamuna hän sai oppilaittensa vanhemmilta muistoksi terijoensalavan taimen.
– Sen istutan Korentoon mökkitontille, Tolkkinen lupasi.
Jo aiemmin hän kiitteli muistamisia tulleen niin työnantajalta kuin työkavereilta. Heidän kaikkien kanssa on yhteistyö vuosien mittaan sujunut mukavasti, hän muisteli.
Ensi töikseen vapaalla hän aikoi tehdä matkan Venäjän Karjalaan. Siellä mies pääsee kokeilemaan, miten kahdeksatta vuotta kansalaisopistossa päntätty venäjän kieli sujuu.
Lapset ovat pysyneet samanlaisina, mutta vanhemmuus alkaa olla hukassa, pitkän uran alalla tehnyt Tolkkinen ihmettelee.
– Kyllä minä lapsia osaan opettaa, mutta en vanhempia. Kodin ja koulun yhteistyö kärsii, kun vanhemmuus on osalla aikuisista hukassa.
Tolkkinen kertoo paljon muuttuneen siitä, kun hän aloitti opettajan sijaisena ylioppilaskeväänään Siivikon koulussa vuonna 1975.
Historian aineenopettajaksi opiskelleena hän aloitti Pudasjärvellä opetuspäällikkönä ja oppimateriaalikeskuksen hoitajana syksyllä 1982.
Pian tie vei nykyiseen asuinkuntaan Taivalkoskelle. Sen koulutoimenjohtajan virasta hän siirtyi Poijulan koulun johtajaksi.
– Siellä viimeiset vuodet ennen keväällä 2009 tapahtunutta koulun lakkauttamista olivat löyhässä hirressä roikkumista, ei mukavaa oppilaille eikä työntekijöille.
Syötteen koulun tulevaisuuttakin Tolkkinen on joutunut pohtimaan. Lakkauttaminen toisi kylän lapsille hänestä jopa kohtuuttoman pitkät koulumatkat Hirvaskoskelle.
Nyt kuljetuskustannukset ovat Pudasjärven koulujen matalimmat. Pisimmillään taksimatkaa kertyy seitsemän kilometriä ja kuljetukset hoituvat yhdellä taksilla, hän tietää.
Tiettävästi kaupungilla suunnitellaan selvityshenkilön nimeämistä Syötteen koulun jatkoa pohtimaan. Sen verran on kuitenkin selvää, että luokanopettajan virkaan, jonka sijoituspaikka on ainakin aluksi Syöte, on valittu kasvatustieteiden maisteri Mari Laakkonen Lakarin koululta.
Valinnan on tehnyt opetus- ja sivistysjohtaja Juha Holappa. Hakijoita virkaan oli viisi. Laakkonen aloitti uuden työnsä Syötteellä viime viikon tiistaina.