OYS siir­ty­mäs­sä lähes nor­maa­liin toi­min­taan – leik­kaus­mää­rät kas­vus­sa, K-ovi nor­maa­li­käyt­töön

Koronapandemian vaikutusten ollessa vähäisiä Oulun yliopistollinen sairaala on siirtymässä lähes normaaliin toimintaan. Henkilöstöruokalat on avattu ja leikkausmäärät on kasvussa.

OYSissa valmistauduttiin kevään aikana koronapandemian leviämiseen kouluttamalla henkilökuntaa tehohoitoon ja järjestämällä päivystyksen toiminta uudelleen. Tämä merkitsi joidenkin jo aiemmin sovittujen kiireettömien leikkausten ja poliklinikkavastaanottojen perumista.

Vaikka koronatartuntojen lukumäärä on ollut Pohjois-Pohjanmaalla jo pitkään lähes muuttumaton, koronavalmius säilytetään ja turvallinen asiointi sairaalassa huomioidaan edelleen.

OYS on purkamassa päivystykseen rakennettua koronalinjastoa ainakin toistaiseksi. Hengitystieoireiset potilaat hoidetaan yhä muista päivystyspotilaista erillään.

Pandemian alkuvaiheessa päivystykseen ohjattu henkilöstö palaa pääosin alkuperäisiin työtehtäviinsä leikkaus- ja poliklinikkatoimintaan.

– Leikkaustoiminnan ja vastaanottokäyntien lukumäärien notkahdus on harmillista, koska olimme päässeet alkuvuodesta lyhentämään hoitojonoja ja tilanne näytti hyvältä, OYS:n johtajaylilääkäri Juha Korpelainen sanoo tiedotteessa.

Korpelaisen mukaan sairaala pystyy normalisoimaan tilanteen syksyn aikana, jos koronapandemia pysyy hallinnassa.

Koronapotilaiden käyttöön jää kolme potilashuonetta. Lisäksi Nordlab palaa normaaliin toimintamalliin siten, että kiireellisten koronanäytteiden analysointi turvataan. Avattuihin henkilöstöruokaloihin on sijoitettu turvallinen määrä istumapaikkoja.

Oysin yhteispäivystyksen sisäänkäyntien poikkeusjärjestelyjä puretaan maanantaista 8.6. alkaen, kerrotaan tiedotteessa.

Kaikki päivystyspotilaat, myös infektio-oireiset potilaat, ohjataan maanantaista lähtien yhteispäivystyksen sisäänkäynnille A1. Samalla epidemian aikana koronapotilaille varattuna ollut K-sisäänkäynti otetaan normaaliin käyttöön, eikä sen kautta ole jatkossa kulkua päivystykseen.

Ennen sairaalaan hakeutumista on tärkeää soittaa päivystyksen neuvontanumeroon 08 315 2655 hoidontarpeen arviointia varten. Yhteispäivystyksen sisäänkäynnillä hoitohenkilökunta tarkistaa päivystykseen saapuvilta potilailta saapumisen syyn ja mahdolliset infektio-oireet, minkä jälkeen koronaoireiset potilaat ohjataan erilliseen odotusaulaan. Potilaita pyydetään saapumaan päivystykseen epidemian vuoksi edelleen ilman saattajaa.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä