Oulu hamuaa taas Vii­ni­vaa­ran vettä

Oulun Vesi on hakemassa lupaa valmistella tutkimuksia Viinivaaran-Kärväsvaaran pohjavesialueelle. Hakemus on toimitettu tällä viikolla aluehallintoviraston käsiteltäväksi.

Valmistelulupaa haetaan toiminnan aloittamiseksi muutoksenhausta huolimatta. Lupa tarvitaan hakijan mukaan kartoitusten tekoa ja mittauksia varten, vesinäytteiden ottoon, virtaamamittauksiin sekä luontoselvityksiin.

Oulun Vesi haluaa tutkimusmielessä asentaa alueelle uusia pohjavesiputkia sekä tehdä ja ylläpitää tarkkailuun tarvittavia rakenteita.

Lisäksi hakemus koskee maaston ja maaperän tutkimuksia sekä kaivopaikkoja koepumppauksineen. Lupa tarvitaan myös alueella liikkumiseen tutkimuksissa tarvittavilla ajoneuvoilla.

Luvassa haetaan oikeutta poiketa kolmen eri lähteen suojelusta. Niistä Isohete sijaitsee Pudasjärven puolella tutkimusaluetta.

Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskus on priorisoinut vesihuollon kehittämisohjelmassaan vuoteen 2035 Oulun varavesijärjestelmän maakunnan merkittävimmäksi vesihuollon kehittämishankkeeksi.

Keskeisin peruste Viinivaara-hankkeeseen on Oulun vedenhankinnan varmistaminen poikkeustilanteessa. Nykyisen pintavedenoton keskeytyessä vettä riittää vain muutamien tuntien ajaksi.

Viinivaara-Kälväsvaaran vesi on oululaisten mukaan välttämätöntä tulevaisuudessa myös normaalissa kulutustilanteessa. Kantakaupungin vedenkulutus kasvaa väestönkasvun seurauksena.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä