OSAO:n Pu­das­jär­ven yk­si­kös­tä val­mis­tui joukko tu­le­vai­suu­den te­ki­jöi­tä

Valmistuneilla oli hymy herkässä. On aika ottaa katse kohti tulevaisuutta. Keijo Kaukko ja Tiina Ruotsalainen jakavat ammattiin valmistuneiden todistuksia. Valmistuneet vastaanottivat Kun Pudasjärvi Ruotsiin lähti -kirjat. Kuvassa kirjaa ojentaa Hilkka Parkkisenniemi. Valma-ryhmäläiset saavat todistukset. Kyse on ammatilliseen koulutukseen valmentavasta koulutuksesta.
Valmistuneilla oli hymy herkässä. On aika ottaa katse kohti tulevaisuutta.
Valmistuneilla oli hymy herkässä. On aika ottaa katse kohti tulevaisuutta.
Kuva: Laura Hiltunen

”Elinikäinen oppimispolku ei sammaloidu koskaan”

OSAO Pudasjärven yksiköstä valmistui tänä keväänä yhteensä 61 ammattilaista. Valmistuneisiin kuuluvat sekä ammatillisen perustutkinnon että oppisopimuskoulutuksen suorittaneet henkilöt.

Pudasjärven yksikön johtaja Keijo Kaukon puheessa korostui uskallus tehdä ja kokeilla, sekä tulevaisuuden näkymät.

– Kehotan teitä uskallukseen. Tämä tarkoittaa, että teillä on uskallus tehdä omat valinnat, uskallus yrittää, myöntää virheet ja aloittaa uudelleen, sekä ennen kaikkea – uskallus nauttia elämästä.

Tulevaisuuden työllisyysnäkymät ja osaaminen ovat jatkuvasti muutoksessa. Robotiikan lisääntyminen tulee Kaukon mukaan heijastumaan työelämään.

– Töistä häviää pakkotoistoisia, vaarallisia ja likaisia töitä. Ennustetaan, että seuraavan kymmenen vuoden aikana koneet tekevät kaiken tuon, mitä me emme halua tehdä. Robotit eivät silti korvaa meitä ihmisiä, vaan työtehtävämme muuttuvat mukavammiksi.

Kaupungin tervehdyksessä Mari Kälkäjä korosti itsensä kehittämistä. Hän kertoi aikuiskoulutuksen olevan varteenotettava muoto opiskella.

– Me panostamme elinvoimaan ja työttömyyden laskemiseen. Teemme työtä sen eteen, että nuoret työllistyisivät, Kälkäjä vakuutti.

Työelämän edustajan puheen piti Oulunkaaren kuntayhtymästä Oulun kotihoidon esimies Aila Tauriainen-Lohvansuu. Puheessaan hän korosti kotipiirin tärkeyttä.

– Perheenjäsenten merkitys opiskelun aloittamisessa ja opiskelussa on merkittävä. Iso kiitos teidän koteihinne!

Yritysten yhteistyö opiskelijoiden kanssa on Tauriainen-Lohvansuun mukaan tärkeä osa niin oppilaiden kuin yritystenkin kehityksessä.

– Olemme oppineet teiltä paljon. Olkaa ylpeitä itsestänne. Lentäkää korkealle ja pitkälle, hän päättää.

Juhlan kulkuun kuuluivat tuttuun tapaan myös stipendien ja todistusten jakaminen, lähihoitajien lupaus ja oppilaskunnan tervehdys.

Kaikki valmistuneet saivat Kun Pudasjärvi Ruotsiin lähti -kirjan, jonka luovutti Hilkka Parkkisenniemi. Parkkisenniemi on toiminut ammattikoululla aikaisemmin kuraattorina.

– Tämä kirja jää kaikille muistoksi Pudasjärvestä. Muistelkaa niitä aikoja, kun olitte täällä. Toivotan teille elämänmakuista elämää työhön ja arkeen.

Juhlassa laulettiin perinteinen Suvivirsi Riina Ylikosken säestämänä. Sen lisäksi kuultiin liikuttava Lapin kesä, jonka lauloi enkeliääninen Sara Sofia Kesäniemi.

Juhlan päätti kaunis, Iina Kangasharjun kappale Lintu. Laulu soi kovaa ja korkealta, kovempaa kuin aiemmat. Tähän lauluun oli hyvä lopettaa.

Ilmassa oli selkeästi haikeutta. Lentäkää vapaana, kohti tulevaisuutta, te uudet ammattilaiset!

Kiitos kuuluu oppilaiden koteihin!
Ilmoita asiavirheestä